Онко портал » Як онкопацієнтам щепитися від дифтерії best fish scale

Як онкопацієнтам щепитися від дифтерії

Одна з “найгарячіших” тем – спалах дифтерії в Україні. Щонайменше лише у жовтні  на дифтерію захворіло 9 осіб,  ще 10 – є носіями.  Найголовніша порада медиків – щепитися всім, і дітям, і дорослим. Але як бути онкопацієнтам –  чи доцільна вакцинація для них і як  це зробити. Ми зібрали думки фахівців та експертів з цього приводу.

                                        Як передається дифтерія і чим небезпечна

Збудником хвороби є дифтерійна паличка, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1%-й розчин сулеми знищують її за 1 хвилину. Інкубаційний період захворювання — від 3 до 10 днів.

Джерело інфекції — хвора людина чи носій,  бактерієносійство може бути хронічним від  6 місяців до кількох років.

Дифтерія передається найчастіше повітряно-крапельним шляхом, через предмети побуту.Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

 Коли дифтерійна бактерія потрапляє у організм, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, внаслідок чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни. До дії токсину чутливі майже всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.

                                         Навіщо потрібно вакцинуватися дорослим

Щеплення від дифтерії формує антитоксичний імунітет, що захищає від важкого перебігу хвороби. Щеплення від дифтерії  не дає імунітету на все життя, тому дорослим треба повторно вакцинуватися  кожні 10 років, починаючи з 26-ти років. Водночас, якщо дорослий чи дитина від 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, треба отримати щонайменше три дози вакцини  з чітким інтервалом: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 

                                         Які вакцини  проти дифтерії наявні в Україні

Українці можуть скористатися скористатися двома вакцинами: індійською АДП-М (безкоштовно, у кабінетах щеплень), або бельгійською вакциною Бустрікс (від 750 грн у приватних клініках). Станом на жовтень в Україні були наявні 4,9 млн доз для дорослих із терміном придатності до 2021 року.

                                         Які реакції можливі після щеплення

Вакцини, як і інші медичні засоби, можуть викликати реакції, але вони є помірними: підвищення температури тіла, больові відчуття або набряки у місці ін’єкції. Зазвичай, такі помірні реакції минають за кілька днів.  

Серйозні реакції на вакцини зустрічаються вкрай рідко. Ризик серйозних ускладнень від захворювання, якому можна запобігти вакцинацією, є набагато вищим, ніж ризик виникнення серйозної реакції від щеплення. 

                               Чи є протипокази до щеплень 

Перелік протипоказів до проведення профілактичних щеплень  був затверджений Наказом Міністерства охорони здоров’я України 16 вересня 2011 року № 595. Згідно з цим наказом не рекомендується проводити щеплення при тяжких ускладненнях від попередньої дози у вигляді анафілактичної реакції або токсичної еритеми; алергічної реакції на будь-який компонент вакцини чи анатоксину;  при гострих захворюваннях або загостреннях хронічного захворювання; вроджених комбінованих імунодефіцитах; первинній гіпогаммаглобулінемії та імуносупресивній терапії. За повідомленням міністерки Зоряни Скалецької з урахуванням рекомендацій Національної технічної групи експертів з питань імунізації, які базуються на доказовій медицині та рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я і Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC) у жовтні цього року розроблено новий перелік протипоказів. Наразі наказ проходить реєстрацію у Міністерстві юстиції.

                     Чи треба щепитися пацієнтам з онкологічним діагнозом

Онколог- хіміотерапевт Тетяна Дехтяр наголошує, що люди з онкодіагнозом мають послаблений імунітет, їхній організм має  меншу опірність інфекціям і  тому потребує захисту від них. А, отже, вакцинація  таким людям особливо показана. Тому якщо    онкохворий перебуває в стадії стійкої ремісії, він може, як і всі інші, звернутися до свого  сімейного лікаря і отримати необхідне йому щеплення.

Водночас, якщо  пацієнт  проходить курс лікування ( хіміотерапію, променеву, хірургічне втручання)  вакцинацію у цей період краще відкласти. На який час –  однозначної відповіді немає, це залежить від  результатів лікування та стану конкретного хворого. У такому випадку краще порадитися зі своїм онкологом і визначитися з терміном вакцинації. Можливо,   після закінчення лікування потрібно буде  пройти додаткове обстеження, приміром, зробити відповідні аналізи крові.  Щоб зрозуміти – коли  настане час для щеплення.

                                               Як отримати щеплення                  

Основні кроки:

1. Запишіться на прийом до сімейного лікаря чи терапевта, з яким підписали декларацію.

2. Отримайте направлення на щеплення.

Після консультації ви підписуєте інформовану згоду на щеплення, підтверджуючи, що отримали відповіді на свої запитання. Лікар надає направлення в кабінет щеплення. Лікарі-ФОП можуть проводити щеплення у своїх кабінетах.

3. Перед вакцинацією пацієнт має право подивитись флакон з вакциною, спитати або самостійно перевірити термін придатності вакцини. На ваше прохання медичний працівник має надати ампулу з вакциною, на якій зазначені термін придатності та серія. Крім того, на вакцинах є термоіндикатор: спеціальний елемент маркування, за допомогою якого можна пересвідчитись, що вакцину зберігали за правильної температури і вона не втратила своїх властивостей. 

4.Дорослим вводять вакцину в плече (дельтоподібний м’яз). Дітям – у стегно. Це важливо, адже  якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, імунітет може не сформуватися. Саме тому щеплення навіть дітям не роблять у сідницю. 

5. Після щеплення у медзакладі  слід побути ще півгодини. 

 Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція організму на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, а організм формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує, ви можете прийняти жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

Підготовлено за матеріалами МОЗ та ЦГЗ.

(Відвідувачів всього: 44, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Топ питання"