Онко портал » Микола Анікусько: “Завдання превентивної онкології – знизити ризики розвитку раку до мінімуму”

Микола Анікусько: “Завдання превентивної онкології – знизити ризики розвитку раку до мінімуму”

05.10.2020

У всьому світі стартує «Рожевий жовтень» як привід ще раз звернути увагу до проблеми раку молочної залози (РМЗ). Адже кожна сьома жінка у світі має підвищений ризик опинитися в пастці цієї хвороби. Поінформований – значить озброєний. Що повинна знати кожна жінка про ризики розвитку цього захворювання, як його уникнути і що нового пропонує медицина таким пацієнткам? Про це – наша розмова з Миколою Анікуськом, хірургом – онкологом Київського міського клінічного онкологічного центру.

 Акція «Рожевий жовтень» проходить щорічно. Чи привертає вона достатню увагу жінок і чи змінює їхнє ставлення до свого здоров’я?

Безумовно. Будь-який виступ фахівця, стаття у ЗМІ, просвітницька програма на телебаченні, а тим більше комплекс таких заходів, підвищують кількість звернень жінок до фахівців – на консультацію, огляд або обстеження. Ми це помічаємо на практиці. До того ж сучасні жінки зазвичай дуже зайняті, тож їм не зайве нагадати про цю проблему і те, що вона може торкнутися безпосередньо їх. Адже це колись панував міф про те, що рак – участь соціально незахищених верств, які живуть в недостатньо комфортних умовах, не мають хорошої роботи і не знають чим прогодувати п’ятьох дітей. Насправді РМЗ переслідує жінок із середнім і високим економічним статусом, які присвячують молоді роки навчанню, кар’єрі, бізнесу, а народження дітей відкладають до 30 – 35 років, уникають грудного вигодовування і після пологів знову з головою занурюються в «бурхливу діяльність». Час настання першої вагітності визначає ризик виникнення раку. Адже молочна залоза має певний цикл розвитку, що завершується з настанням вагітності. Виношування дитини та її вигодовування груддю призводять до того, що тканина молочної залози диференціюється, нарешті «розуміє», для чого вона створена. У протилежному випадку кожен менструальний цикл спричиняє певні зміни, які призводять до утворення фіброзно – кістозних процесів, мастопатій, і крок за кроком наближають до можливого раку.

 У якому віці треба народжувати, щоб цього уникнути?

 Раніше наші жінки народжували рано і багато, і правильно робили. Тому що перша вагітність у 18- 20 років значно знижує ризик раку молочної залози. У жінки, яка не народжувала, він підвищується на 30% в порівнянні з тими, які народжували до 20 років. Якщо вагітність настає у 25 – 30 років, ризик захворіти на РМЗ такий же, як і у жінок, котрі не народжували, до 25 – він нижчий, після 35 – вищий. Тому такі пацієнтки повинні проходити повне обстеження перед зачаттям дитини, щоб переконатися у безпеці вагітності для їх здоров’я в майбутньому. За даними Інституту демографії середній вік настання першої вагітності в Україні – 27, 4 роки. Тому практично всі середньостатистичні дівчата в нашій країні знаходяться в зоні підвищеного ризику виникнення РМЗ . І вони повинні знати, як поводитися, щоб убезпечити себе від виникнення раку.

 Що є домінуючим для мінімізації ризику?

Сучасні онкологи схожі на страхових агентів, вони співставляють усі фактори ризику для кожної жінки. Перший чинник – вік, чим старша жінка, тим більший ризик. Хоча сьогодні у світі й в Україні зокрема спостерігаються дві різні тенденції збільшення захворюваності на РМЗ – серед молодих жінок (до 40 років) і після 55 років. Але пік захворюваності в популяції – 55 – 65 років. Також існують ендокринологічні фактори ризику, на які так само не можна вплинути . Наприклад, час початку менструального циклу. У країнах сходу це в середньому 16-18 років, в Європі – 12-13. Тому якщо місячні з’являються після 12 років – це благополучний фактор, але якщо у 10 -11, це збільшує ймовірність виникнення РМЗ. Ще один чинник – «ендокринологічна поведінка» жінки. Чи вживала вона гормональні препарати, як довго, які саме (комбіновані або монофазні), чи робила аборти. Дуже важливий генетичний фактор – чи були хворі на рак у сім’ї, особливо родичі першої лінії (мама, бабуся, мамина сестра), в якому віці, і чи були це раки суміжної локалізації. Адже саме спадковий рак (однієї і тієї ж системи, в даному випадку репродуктивної) у 85% випадків визначає можливість виникнення РМЗ і в 65% – раку яєчників. Однак ці ризики вже можна модифікувати. Як і ризики способу життя: не курити, займатися спортом, зменшити вживання жирів і збільшити в раціоні кількість рослинних волокон, не засмагати на сонці, і обов’язково пролікувати хронічні вогнища інфекції. Лише дотримання таких зрозумілих і простих правил допоможе уникнути 35 -38% випадків раку всіх локалізацій! Сьогодні в інтернеті можна знайти і завантажити он – лайн – калькулятори, за допомогою яких легко оцінити ризик виникнення раку у конкретної людини. Щоправда, вони здебільшого розраховані на жінок починаючи з 35 – річного віку, але скористатися ними корисно всім. Обізнаність щодо факторів ризику і можливість вплинути на них дуже важлива. Водночас потрібно приділяти особливу увагу регулярним обстеженням.

 Рекомендації і стандарти в цьому плані не змінилися?

 Завдання номер один – навчити жінок самообстеженню молочних залоз, яке треба проводити починаючи з 18- 20 років. Це дуже важливо, адже під час самообстеження можна виявити пухлину до 1 см. Хоча це вже досить великий розмір. Рання діагностика передбачає виявлення пухлини до 5 мм. У такому випадку навіть якщо вона виявиться агресивною можна буде обійтися без призначення хіміотерапії й при цьому досягти хороших результатів (виживаність на 65% вища ніж зазвичай). Втім, у в Києві в 64% випадків РМЗ пацієнтки виявляють пухлину самостійно, і це ранні стадії раку. Тому ВООЗ рекомендувала Україні і ще 100 країнам світу самообстеження як частину комплексної програми скринінгу РМЗ. Для максимально ранньої діагностики необхідно проводити крім клінічних ще й інструментальні обстеження (УЗД, мамографія), що в жодному разі не скасовує щомісячне самообстеження. Жінки після 20 років повинні один раз у 2-3 роки проходити УЗД молочних залоз і отримувати консультацію мамолога, після 30 – один раз в 1-2 роки ( залежно від наявних у них факторів ризику), після 40 рекомендований мамографічний скринінг 1 раз на 2 роки, після 50 – 1 раз на рік. Однак це стандартні рекомендації. Жінкам з групи підвищеного ризику мамографічний скринінг може бути рекомендований починаючи з 35- річного віку, а тим, хто має спадкову схильність, його треба починати на 10 років раніше ніж вік наймолодшого члена сім’ї, який колись захворів на рак.

Що нового з’явилося останнім часом в онкології?

По суті сам напрямок превентивної онкології є новим і революційним. Після виявлення факторів молекулярного типування вдалося виділити так звані біологічні підтипи раку. Класифікація РМЗ 2018 року враховує не тільки розміри пухлини, а й її поширеність. Персоніфіковане лікування (на підставі персональних характеристик пухлини) сприяло поліпшенню виживаності хворих на РМЗ на 49%, а також зменшенню показників смертності на 29%. Молекулярне типування допомагає скоротити витрати на лікування і водночас підвищити його ефективність. Використання генетичних факторів дало змогу виявляти гени, які свідчать про досить високу ймовірність виникнення раку у конкретної людини, а також визначати певні характеристики, які при початкових формах раку дозволяють уникнути хіміотерапії в 34 – 38% випадків (достатньо тільки антигормональної терапії). І такі пацієнтки живуть дуже довго. Нині при коректній терапії 10- річна виживаність пацієнток з деякими видами пухлин навіть при 4 стадії РМЗ може досягати 24%.

 Також можемо говорити про прорив в онкології – можливість передбачити перебіг захворювання, прогнозувати хід лікування, його результат. Адже під час лікування пухлина може змінюватися, набувати інших властивостей, що потребує зміни підходів до терапії. У превентивній онкології з’явився напрям нехірургічної превенції РМЗ – хіміопрофілактика. З цією метою пацієнткам з високої групи ризику призначають препарат Тамоксифен (у профілактичних дозах), який майже у 20 разів знижує ймовірність виникнення раку молочної залози ! А в жінок з генетичним носійством застосування цього препарату на 50% зменшує ймовірність виникнення злоякісних новоутворень у молочній залозі.

 Чи доступно все це українським пацієнткам?

Так, доступні і молекулярне типування, і таргетна терапія, і хіміопрофілактика. Хоча деякі лікарі в Україні ще бояться призначати такі препарати, через усталені стереотипи. Щодо мамографії – це обстеження увійшло до Програми медичних гарантій як пріоритетна послуга, тобто за направленням сімейного лікаря вона надається пацієнту безкоштовно. Вартість імуногістологічного дослідження пухлини обійдеться приблизно у 600 – 700 грн, дослідження генетичного профілю (генотипування) – близько 250 доларів США. Останні 2 роки пацієнтам нашого центру стали доступніші сучасні препарати для лікування РМЗ, в тому числі і таргетні, і антигормональні. Ми на 70% забезпечені першою лінією препаратів. Тому потрібно активніше виявляти хворобу на ранній стадії і лікувати пацієнтів. Адже сьогодні десятирічна виживаність при 0 стадії РМЗ досягає 99%, при 1 стадії – від 82 до 94%.

 Можливості виявлення випадків РМЗ залежать від доступності мамологічної допомоги населенню. Наприклад, у в Києві, де працює багато мамографів (близько 40), рівень захворюваності на РМЗ зріс у 2, 5 – 3, 5 рази – сааме за рахунок активного його виявляння. У невеликих містах і навіть деяких обласних центрах ситуація гірша. Наприклад, у Запоріжжі є тільки 6 мамографів. За даними Національного канцер – реєстру, 86% випадків РМЗ у Києві було виявлено завдяки ранній діагностиці, і тільки 14% – в занедбаних стадіях. В Україні в цілому показник своєчасної діагностики – 68%, решта – випадки локально поширених і метастатичних РМЗ. Тобто чим більше обладнання, і культури уваги до свого здоров’я серед жінок, тим менше проблем. Зараз ми перебуваємо в очікуванні скринінгових програм, вони змусять обстежитися всіх жінок, які досягли певної вікової категорії, навіть у разі відсутності симптомів. До речі, 86% випадків РМЗ перебігає абсолютно безсимптомно. Адже всередині молочної залози немає нервових закінчень. Тому початковий рак «не болить» і ніяк себе не виявляє.

 Зростання захворюваності лякає, деякі пацієнтки намагаються «втекти» від цієї проблеми, уникаючи обстежень та візитів до лікаря.

Такий страх невиправданий. Потрібно зрозуміти: чим більше жінок ми обстежуємо – тим більше виявлення РМЗ і вищий показник захворюваності. Останнім часом він щороку збільшується на 1-3% і навіть на 4%. Однак це обертається зменшенням рівня смертності від раку молочної залози. Тому закликаю жінок засвоїти кілька важливих постулатів. По перше, ризик виникнення раку можна зменшити до повного його уникнення. По-друге, рак можна виявити тільки при активному дослідженні, тому його потрібно шукати. По-третє, сьогодні РМЗ – не вирок, жінка може жити після перенесеного захворювання довго, головне якомога раніше почати лікування. І останнє – життя після встановлення такого діагнозу не зупиняється. При певних видах раку, якщо вони виявлені рано, жінка може народжувати дитину через 1, 5 – 3 роки після закінчення лікування. Це дуже важливо. Тому страх – не помічник, а ворог. Жінка допоможе собі сама, якщо уважно ставитиметься до свого здоров’я і комунікуватиме зі своїм лікарем.

(Відвідувачів всього: 404, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове про рак молочної залози, Публікації"