Онко портал » Таргетна терапія, імунотерапія, онколітична віротерапія. Як лікують меланому по-сучасному best fish scale

Таргетна терапія, імунотерапія, онколітична віротерапія. Як лікують меланому по-сучасному

Про те, як змінилося лікування меланоми, наскільки воно вплинуло на прогнози одужання і чи доступне в Україні ми попросили розповісти старшого наукового співробітника науково-дослідного відділення пухлин шкіри та м’яких тканин Національного інституту раку кандидата медичних наук Марію Кукушкіну.

Ми стали свідками дуже бурхливих процесів у терапії одного з найагресивніших захворювань – меланоми. Адже з 2011 року майже  щороку з’являються нові препарати для лікування  цієї хвороби. Основні два класи: імунотерапія і таргетна терапія. У них висока ефективність, але працюють вони по-різному. 

Таргетні препарати використовують тільки у тих пацієнтів, у яких пухлина має BRAF-мутацію. Ці препарати блокують патологічно  активований сигнальний каскад, який запускається саме цією мутацією, і в такий спосіб вдається загальмувати розвиток пухлини. Тобто за допомогою цієї терапії ми впливаємо безпосередньо на пухлинні клітини. 

Імунотерапія працює по-іншому. Адже проблема виникнення пухлин, серед іншого, пов’язана і з тим, що імунна система не бачить, не реагує на клітини пухлини і  сприймає їх як “свої”. Завдання імунної терапії навчити імунну систему розпізнавати пухлинні клітини і боротися з ними.

Оскільки таргетна терапія діє безпосередньо на пухлину – вона працює швидше. І якщо до нас приходить хворий з масивним ураженням і ми розуміємо, що потрібен швидкий ефект, ми віддаємо перевагу таргетній терапії. Якщо стан пацієнта не критичний і  небагато метастазів – краще надати перевагу імунотерапії. Навіть коли  при такій терапії пухлину подолано, у організмі залишається імунологічна пам’ять, тобто Т-лімфоцити будуть «пам’ятати» пухлинні антигени і будуть напоготові боротися знову. 

Перші таргетні препарати і перші імунопрепарати (блокатори контрольних імунних точок)   з’явилися в 2011 році. За 3-4 роки   уже було зареєстровано нову генерацію імунопрепаратів. Потім була продемонстрована перевага комбінованої таргетної терапії над монотерапією, до якої, незважаючи на первинну швидку відповідь, через 6-9 місяців від початку лікування розвивалася резистентність. Згодом була доведена ефективність комбінації імунопрепаратів. Потім з’явилася, так звана, онколітична віротерапія, коли пацієнту вводять генмодифікований вірус, він викликає як місцеву імунну відповідь, так і стимулює імунну систему.  

Ось так стрімко, менше ніж за десять років, змінилися можливості лікування меланоми. Треба  сказати – усі ці види лікування дорогі. Але вони насправді дають шанс там, де раніше медицина була безсила.  Прикладом, при  використанні комбінованої імунотерапії при IV стадії хвороби  5-річне виживання спостерігають у кожного другого пацієнта.

Ми у своїй рутинній практиці можемо використовувати препарати, які зареєстровані в Україні. Зараз у нас зареєстрований один з імунопрепаратів (пембролізумаб) та дві комбінації таргетних препаратів (вемурафеніб +кобіметініб та дабрафеніб+траметініб). Тому ми можемо їх призначати, але пацієнт повинен мати ще і можливість їх купити. При цьому складність лікування IV стадії в тому, що ми не можемо сказати, скільки нам потрібно буде лікуватися: в інструкціях зазначено, що лікування триває до наступної прогресії захворювання або до  появи побічних явищ, які не переносяться. Тобто, ми не можемо, на жаль, зорієнтувати  –  скільки триватиме лікування і на  які витрати повинен розраховувати пацієнт.

(Відвідувачів всього: 583, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове у лікуванні раку"