Онко портал » Мамографія – найефективніший метод раннього виявлення РМЗ. Чи доступний він українкам?

Мамографія – найефективніший метод раннього виявлення РМЗ. Чи доступний він українкам?

31.07.2020

 Сьогодні всім відомо: що раніше виявлено рак, то більше шансів на одужання і менш складну терапію. Тим більше що для деяких його видів існують ефективні методи діагностики, ігнорування якими – злочин проти власного здоров’я. 

 Про переваги, доцільність і безпечність мамографії ми попросили розповісти лікаря – рентгенолога Національного інституту раку Людмилу Крахмалеву

 На якому етапі можна виявити рак за допомогою мамографічного обстеження? 

Це найголовніший і на сьогодні єдиний ефективний метод, який дозволяє встановити рак ще на доклінічній його стадії, тобто коли пацієнт ще не може його відчути, а лікар-онколог чи інші методи діагностики – розпізнати. Мамографічне обстеження дає змогу виявити пухлину завбільшки 2 мм. Щоправда, для цього потрібен хороший апарат, якісна плівка і, відповідно, кваліфікований фахівець. 

Виявивши таку пухлину можна обійтися без радикальних втручань? 

Так, хірурги можуть не видаляти велику товщину пухлини, а обмежитися так званою лампектомією, коли висікається лише той шар молочної залози, де знаходиться невелика пухлина. Після цього пацієнтці не показані хіміотерапія чи опромінення. Вона вважається такою, що цілком одужала – жодних додаткових досліджень для підтвердження цього також не проводиться. Здорова жінка після такого лікування може народжувати дітей та годувати їх груддю, в тому числі й молочною залозою, на якій видалили пухлину. 

 Як часто проходити мамографію, аби виявити рак на ранній стадії?

Існують два види мамографічного обстеження – скринінгове й діагностичне. Скринінгове передбачає, що жінки у віці 45 – 50 років мають обов’язково проходити мамографію 1 раз на 2 роки, після 50 років – щорічно. Так заведено в усіх цивілізованих країнах. Діагностична мамографія проводиться у разі показів до такого обстеження незалежно від віку пацієнтів. Наприклад,  коли  у жінки, навіть у молодої, пальпується якесь утворення в молочній залозі,   лікар  може запідозрити РМЗ . Аби розвіяти такі підозри чи навпаки підтвердити діагноз  і  потрібна мамографія. 

УЗД не може самостійно діагностувати рак молочної залози? 

Ні. УЗД проводять здебільшого молодим жінкам на виявлення різних видів мастопатій, кіст, фіброаденоми. Це простіше й  без жодного ризику опромінення. Однак УЗД «бачить» лише певне ущільнення, а для того, аби встановити форму пухлини, її чіткі межі, розміри, з’ясувати максимальну кількість її ознак, що допоможе хірургам визначити стадію захворювання та подальший план лікування, необхідна мамографія. Цей вид діагностики навіть може прогнозувати гістологічну структуру пухлини.   УЗД його аж ніяк не може замінити. Бо не може слугувати ні діагностичним, ні профілактичним методом ранніх стадій РМЗ. На це спроможна тільки якісна мамографія. Водночас її можна доповнити УЗД, як додатковим методом, щоб розширити можливості діагностики, дати вичерпні відповіді на всі питання, скоротити час встановлення діагнозу. 

Сьогодні з’явилися такі нові «всевидячі» методи як КТ й МРТ. Вони можуть витіснити мамографію з поля ранньої діагностики раку молочної залози? 

КТ   не « не бачить» рак на таких стадіях як мамографія. На ньому можна хіба що з’ясувати інші важливі для лікування деталі, наприклад, візуалізувати стан лімфатичних вузлів. Тим більше що ці методи набагато дорожчі ніж мамографія. Тому я вважаю, що мамографія   ще  довго залишиться основним і єдиним методом діагностики раннього раку молочної залози. 

 Чи залежить об’єктивність мамографічного обстеження від дня місячного циклу жінки?

Для власне діагностики РМЗ це не має значення, тут головне – обстежитися якомога швидше. Однак у плані скринінгового обстеження жінок, які ще не досягли клімаксу, радимо проводити мамографію на 10-12 день від першого дня менструації. Якщо молода жінка помітила при пальпації новоутворення на молочній залозі, чи з’явились якісь виділення, особливо кров’янисті, негайно потрібно звернутися до мамолога, який направить на мамографію. 

Мамографічне обстеження – не з дешевих. Чи доступне воно нашим жінкам? 

Так, це дійсно дорогий скринінг. Тому навіть у багатьох економічно потужних країнах він не охоплює 100% жіночого населення. Однак в Україні вже стільки мамографічних апаратів (щоправда, не завжди відмінної якості) і мамографічних кабінетів (в тому числі й у приватних клініках), що кожна жінка може і повинна знайти собі місце обстеження. Сьогодні у великих містах з’являються цілі мамографічні центри, мамографи встановлені в багатьох поліклініках, навіть у райцентрах, є вони й в онкодиспасерах.  Я б радила передусім звертатися до онкологів, які краще розуміють,  що потрібно для обстеження пацієнтки – профілактичний скринінг чи повна діагностика, в тому числі й за допомогою додаткових методів дослідження. Адже мамографія включає в себе різні методики, наприклад,   аксіографію, прицільну мамографію.    Тобто важливо отримати максимально повний діагноз. 

 Який мамограф кращий – звичайний чи цифровий? 

Тут можна розглядати кілька критеріїв. Цифрове дослідження набагато вигідніше з економічної точки зору – не потрібна проявочна машина, спеціальні розчини, можна обмежитися сухою проявкою чи й одразу побачити результаті на моніторі комп’ютера. Тобто це ще й значно прискорює процес діагностики. Хоча я є прихильником плівкової мамографії. Можливо, через величезний власний  досвід у цій галузі. 

 Серед жінок існує побоювання щодо шкідливості мамографічного обстеження. Це міф? 

Так. Під час мамографічного обстеження (коли робиться 4 знімки обох молочних залоз) жінка отримує таку дозу опромінення, як і впродовж 2 годин засмагання на пляжі. Існують деякі дані, що частота індукованого опроміненням раку становить 1 випадок на 100 тис населення, це мізерний показник. Тому я вважаю, що жінки шукають зло не в тому місці, де воно насправді їх підстерігає. Потрібно передусім  виявляти рак на ранній стадії. На жаль, ми спостерігаємо величезну кількість задавнених стадій.   Страх перед мамографією після цього  здається середньовіччям.  

(Відвідувачів всього: 20, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове про рак молочної залози"