Онко портал » Як спілкування допомагає лікувати рак best fish scale

Як спілкування допомагає лікувати рак

Вікторія Костецька
Вікторія Костецька
член Української Асоціації КПТ-терапії консультант програми "Рівний-рівному"
17.05.2020

Спілкування з іншими людьми – це найважливіша складова нашого життя, те, що робить нас щасливими. Спілкування також потужний ресурс, який дає нам сили жити і боротися з хворобою.

 Чому спілкуватися з друзями стає раптом складно
Багато онкопацієнтів відзначають, що після діагнозу їхнє найближче оточення змінилося. Частина знайомих і навіть друзів намагаються дистанціюватися, дзвонити рідше, а то і зовсім зникають. Частина людей настільки турбуються, що при зустрічі плачуть і пацієнту доводитися їх втішати, це вимагає зусиль і буває важко. Тоді пацієнт і сам буде прагнути віддалитися. А частина знайомих розгублюється – що говорити, як допомогти, як підтримати? Не знайшовши відповідей і відчуваючи свою безпорадність, вони теж будуть зводити спілкування до мінімуму.
Як наслідок – пацієнт виявляється в непомітній, але такій болісній ізоляції. Крім того, слабкість і погане самопочуття не дозволяють продовжувати звичну роботу, заважають відвідувати театри, концерти, кіно, стає складно брати участь навіть в сімейних святах. Соціальне життя завмирає. Онкопацієнт відчуває себе відірваним від суспільства, зайвим на цьому святі життя. Змінюється соціальний статус людини і це дуже болісно сприймається.

Чим загрожує ізоляція
Деякі наукові дослідження показують, що обмеження соціальної взаємодії під час лікування може збільшити ризик розвитку депресії. Чим більше обмежень спілкування і сильніше симптоми, тим більший ризик розвитку депресії. Депресія може заважати лікуванню раку різними способами: збільшити тривалість перебування в стаціонарі, знизити здатність піклуватися про себе, погіршити якість життя і, можливо, навіть скоротити термін життя.
Водночас, онкологічні пацієнти, які підтримують міцні соціальні зв’язки з родиною і друзями, можуть краще справлятися зі своєю хворобою як психологічно, так і фізично.
У ще одному дослідженні, опублікованому в Network Science 2017 (Національний інститут досліджень генома людини (NHGRI) і Оксфордський університет) показано, що соціальна взаємодія може мати вирішальне значення для успіху хіміотерапії у хворих на рак. Автори виявили, що пацієнти з більшою ймовірністю досягають безрецидивної виживаності, якщо вони під час хіміотерапії розмовляють з іншими пацієнтами, які закінчили лікування і перебувають в періоді ремісії.
Автор дослідження Джефф Лінерт стверджує: “Позитивна соціальна підтримка в момент, коли ви відчуваєте найбільший стрес, має вирішальне значення”. Якщо у вас є друг, який захворів, підтримайте його і побудьте з ним під час хіміотерапії. Це зменшить його стрес. Вплив буде ще більш ефективним, якщо людина, котра подолала рак, буде підтримувати того, хто знаходиться в процесі лікування.
Тут можна подивитися результати дослідження докладніше
https://www.cambridge.org/core/journals/network-science/article/social-influence-on-5year-survival-in-a-longitudinal-chemotherapy-ward-copresence-network/4E08D5F5A0D332AA5BB119310833A244
Чому рівний рівного зрозуміє
Любов, тепло, увага близьких, безумовно, знижують рівень стресу, але спілкування з іншою людиною, яка сама перебуває в такій же ситуації, дає можливість по-справжньому глибокої щирості і взаєморозуміння, що ще більше полегшує стрес.
Тепер стає зрозумілим, чому в усьому світі набули поширення такі форми підтримки як групи “рівний – рівному”, де пацієнти діляться своїми переживаннями і труднощами, знаходять рішення проблем, просто спілкуються з іншими пацієнтами, тими, хто в активному лікуванні і тими, хто вже в ремісії. Абсолютно ясно, чому так важлива для кожного пацієнта можливість поговорити з людиною, яка пережила подібний досвід. Добре, що є ті, хто пройшов шлях лікування раніше, зміг впоратися, прийняти себе в нових обставинах, навчитися жити заново. Вони хочуть допомогти тим, хто тільки що отримав онкологічний діагноз і починає свій шлях подолання. Адже саме колишні пацієнти можуть підтримувати, розповідати про хворобу, лікування, юридичні права, не даючи при цьому медичних рекомендацій, не ставлячи під сумнів стратегію лікаря, не критикуючи, не нав’язуючи свою думку. Рівні консультанти колись так само йшли коридорами диспансеру, не чуючи ніг, і знають, як це почути, що у тебе рак. Вони створюють безпечне середовище, в якому можна не соромитися свого стану, задавати самі «сороміцькі» і «дурні» питання, бути відвертим.
Отримати підтримку в форматі “рівний – рівному” можна звернувшись до громадської організації “Soul sisters”

https://www.facebook.com/SoulSistersUkraine/, групи підтримки безкоштовні, під час карантину проходять онлайн.
Підтримуйте один одного і лікуйтеся спілкуванням!

(Відвідувачів всього: 278, сьогодні: 1)
error