Онко портал » Як допомогти прожити перший день після діагнозу best fish scale

Як допомогти прожити перший день після діагнозу

Вікторія Костецька
Вікторія Костецька
член Української Асоціації КПТ-терапії консультант програми "Рівний-рівному"
25.11.2019

Допомога людині, яка  щойно почула про  онкодіагноз.

Це розповідь про мене, але знаю, що так  почуваються ледь не кожен, хто чує такий діагноз.

“У мене для вас погані новини. Утворення має всі ознаки злоякісності. Потрібна біопсія “. Лікарка дивиться  співчутливо. Вона поруч, але для мене вона далеко. З цієї секунди весь світ далеко, близькі рідні люди, дім, робота, саме життя. За одну секунду я відчула неймовірну самотність. Смерть глянула мені прямо в очі.

Моя помилка – я пішла на обстеження сама, не було кому підтримати мене в ці перші хвилини усвідомлення, що моє життя вже ніколи не буде колишнім. Я сиділа на дивані  самотньо, не в силах зробити нічого, ні дзвінка, ні кроку.

Поширені помилки в спілкування з онкохворими і як їх уникнути

Це шок. Його переживають всі, він буває різної сили і тривалості, від декількох годин до 9 днів. Може виникнути відчуття слабкості, скарги на труднощі з диханням, скутість, напруженість, відчуття втрати опори – «ніби земля пішла з-під ніг». Шок є здоровою спробою організму впоратися з хворобливими і болісними обставинами, грає роль буфера, що пом’якшує несподіване потрясіння.

Як з ним впоратися і пережити перший день? Дуже важливо, щоб в цей день поруч з людиною, яка отримала таку важку новину, був хтось близький. І мені здається, що цій близькій людині корисно буде знати наступне.

1. Ви прийшли підтримати – поставте своїй близькій людині якесь запитання, оцініть, наскільки вона контактна, як розуміє інформацію.

2. Не кажіть загальновживаних безособових фраз: “Все буде добре”, “Тримайся”. Вони ранять хворого. Скажіть: “Я з тобою. Я поруч. Разом ми впораємося. “

3. Продемонструйте близькій вам людині, що нічого не зміниться між вами, що через хворобу ви пройдете разом і разом будете боротися.

4. Можливо, ви зіткнетеся з істерикою, нерозумінням, запереченням, гнівом. Це нормальна реакція при переживанні шоку. Дайте можливість своїй близькій людині виговоритися, подайте води, хустку, просто будьте поруч.

5. Можливо, людина захоче побути сама. Поважайте її думку, однак постарайтеся не випускати з уваги, наскільки це можливо.

6. Уважно слухайте, а краще записуйте, що говорить лікар. Це допоможе зосередитися на поточному моменті і стане  надалі в нагоді.

7. Постарайтеся в перший вечір захистити партнера від негативного інформаційного потоку, візьміть пошук інформації на себе. Довіряйте перевіреним джерелам інформації. Позитивні підбадьорливі факти можна озвучити хворому.

8. Постарайтеся організувати повноцінне харчування і сон як своїй близькій людині, так і собі. Сили на боротьбу дуже знадобляться!

І, пам’ятайте, просити про допомогу інших людей потрібно! А в такій ситуації просто необхідно! Є групи підтримки, які допоможуть знайти хороших фахівців, клініки, дати пораду з вирішення фінансових питань, отримання юридичної підтримки.

Радимо прочитати.

Відверта розмова про рак vs суспільні упередження.

Дмитро Гурін. Про саркому, кнопки виклику і ремонт у відідленні.

(Відвідувачів всього: 374, сьогодні: 1)
error