Онко портал » Три голови дракона паніки – небезпека, невизначеність, ізоляція best fish scale

Три голови дракона паніки – небезпека, невизначеність, ізоляція

Вікторія Костецька
Вікторія Костецька
член Української Асоціації КПТ-терапії консультант програми "Рівний-рівному"
30.03.2020

Ми всі зараз в одному човні, всі стоїмо перед новими викликами і небезпекою, всі відчуваємо безпорадність перед невизначеністю майбутнього.
Але у онкопацієнти та їхні родини перебувають в особливій групі ризику. Зниження імунітету через агресивне лікування, а імунітет не відновлюється остаточно навіть через роки після закінчення терапії. До того ж саме перебування в стані стресу також послаблює захисні сили. Як уберегтися від вірусу можна прочитати тут – Онкологічний науковий центр Фреда Хатчінсона https://bitly.su/e1VH.
Наше завдання зрозуміти – як пережити це? Що ж робити, щоб знизити тривожність і напруженість?
Для початку давайте розберемося – що турбує нас зараз найбільше?

Це почуття небезпеки, що наближається, і воно ще сильніше, аніж після постановки діагнозу. Страх захворіти всією сім’єю, страх заразити близьких і страх смерті. Активізувалися все страхи, тривога піднімає голову, полонить.

Невизначеність. А що буде? Як же моя хімія? А скільки триватиме? Чи будуть проводити лікування? Сидіти в будинку або ходити на роботу? А чи вистачить коштів на лікування? А які симптоми? А наскільки небезпечно для онкохворих? А чи будуть ліки в умовах закритих кордонів? А що в магазинах? Як добиратися до лікарні? А що буде з доларом? Запитань безліч. За ними зникає важливе – розуміння того, що буде завтра.
Соціальна ізоляція vs відсутність особистого простору – так, обидві речі одночасно будуть пригнічувати. З одного боку, ми позбавлені важливих для нас контактів, можливості вільно спілкуватися і переміщатися. З іншого – ми замкнені з одними і тими ж людьми, в одному і тому ж просторі.
Як перемогти дракона паніки, коли здається, що зачепитися нема за що? Як підійти до проблеми, яка здається величезною і абсолютно нерозв’язною?
Давайте спробуємо розділити її на частини, чим менше частини, тим простіше буде реалізація.

1.Боротися з невизначеністю допомагає побудова планів і створення списків. Важливо повернути собі відчуття реальності. Запитайте себе – що ви зараз можете контролювати? Від цього і відштовхуємося. Плани зараз краще будувати короткі: на один день або тиждень, увечері викреслюйте, що зробили. Окремо, що стосується лікування, відвідування лікарів, окремо – про заходи профілактики, дезінфекції, окремо – побутові проблеми, продукти, окремо – навчання, дозвілля детей. Вечером перевіряйте списки, викреслюйте, що зроблено.
2.Встановіть розпорядок дня для онкопацієнтів і всієї сім’ї. Точний час обіду або вечері, прийому ліків, точний час на уроки і на сімейний серіал – такі рамки створюють визначеність і ясність, окреслюють канву дня.
3. Дуже важливо – відірвіть себе від телевізора, інтернет-новин і стрічок в соцмережах. Виділіть собі час один раз в день ( і цього достатньо) перевіряти новинну стрічку і обов’язково в ранковий або денний час, для того, щоб негативна інформація встигла “опрацюватися” до сну. Якщо трапиться щось екстрене, ви і так дізнаєтеся.
4.Рухайтеся. Якщо у вас є можливість виходити в безлюдний простір і гуляти на самоті (або з собакою) – робіть це. Якщо ви не можете вийти – онлайн- уроки фітнесу, йоги, танців. Будь-який рух допоможе.
5.Організуйте особистий простір для кожного члена сім’ї (наскільки дозволяють умови), домовтеся про якийсь саме ваш куточок ( може навіть підвіконня). Важливо мати місце, де можна тихо посидіти з книгою або просто побути на самоті. Якщо квартира невелика, придумайте умовний знак для родичів, що вас в цей момент чіпати не потрібно, ви в “будиночку”.
6.Організуйте всі умови для повноцінного сну. Для онкопацієнтів це особливо важливо, можливо інколи навіть потрібна медикаментозна підтримка. 7-8 годин сну для всіх членів сім’ї обов’язкові.
7.Не сваріть себе за те, що вам сумно чи страшно. Всім буває сумно і страшно. Особливо це відчуває сам онкопацієнт. Визнайте свій страх. Поговоріть з близькими про це.
8.Помічайте хороше, в кожному дні. Будь-що. Ось трохи менше турбувалися – добре. Хороший апетит – добре. Хороші аналізи – взагалі чудово. Не менше трьох прекрасних речей за день – і обов’язково згадайте про них перед сном.

9.Використовуйте техніку 3-х подяк – увечері записуйте кому б ви хотіли подякувати за день: 1-у подяку – собі, 2-у подяку – комусь із близьких, 3-у подяку – світу. Ви відчуєте, що позитивні події відбуваються!
10. Любіть. Життя на час карантину набуває нормального, а не швидкого темпу, для багатьох з нас це шанс познайомитися заново і стати ближчими зі своїми рідними. Перегляньте сімейний альбом, віддайтеся вашим спільним сімейним спогадам.
Бережіть себе і своїх рідних!

(Відвідувачів всього: 23, сьогодні: 1)
error