Онко портал » Онкобіль. Як допомогти собі за допомогою психологічних технік? best fish scale

Онкобіль. Як допомогти собі за допомогою психологічних технік?

Вікторія Костецька
Вікторія Костецька
член Української Асоціації КПТ-терапії консультант програми "Рівний-рівному"
16.06.2020

У суспільній свідомості глибоко вкоренилося уявлення, що рак – це біль.
У певному сенсі це правда, онкологічні пацієнти можуть відчувати і короткочасний біль різного ступеня інтенсивності і хронічний біль.
В цілому, біль – це своєрідний сигнал організму, що в його нормальній роботі є порушення. Якщо є діагностоване онкологічне захворювання – причина болю зрозуміла і слід застосовувати прописані лікуючим онкологом знеболювальні препарати. Хочу відразу наголосити, що ніякі психологічні методи не замінять препарати, якщо вже є серйозні порушення здоров’я.

Однак біль, що об’єктивно відчувається пацієнтом, може посилюватися у зв’язку з деякими чинниками – особливостями самого пацієнта, психічного стану в даний конкретний момент, наявності або відсутності додаткових стресових факторів. А отже, є такі чинники болю, які залежать тільки від нас, і ми можемо впливати на них самостійно.
Висока тривожність пацієнта, деяка депресивність характеру будуть сприяти тому, що інтенсивність болю буде об’єктивно сильніше відчуватися пацієнтом.

Збільшення тривоги не завжди тягне за собою наростання болю. Гострий стрес, наприклад страх, може певною мірою навіть придушити больові відчуття. Відомо також, що тривожні думки про біль і його вогнища підвищують сприйняття болю – підсилюють його, в той час як тривога з будь-якого іншого приводу дає зворотний ефект, полегшуючи біль. Якщо пацієнт з самого початку має виражену тривожність або депресію, доповненням до знеболювальних препаратів буде призначення антидепресантів (АТ).

На відчуття сили болю також впливає суб’єктивна оцінка болю. Якщо пацієнт сприймає біль як жахливе, непередбачене, безнадійне почуття, при якому він знаходиться в стані самотності, безпорадності й ізоляції, то біль може суб’єктивно відчуватися як більш сильний. З іншого боку, якщо людина сприймає його як один із симптомів хвороби, знає причини, способи впоратися з болем, вірить в те, що настане полегшення і що вона знайде підтримку у рідних і близьких, то біль буде сприйматися, як менш сильний. На допомогу пацієнтам в таких випадках буде корисною когнітивно-поведінкова терапія.
Методи самодопомоги для зняття больових відчуттів важливі для онкологічних пацієнтів ще й тому, що їм доводиться проходити масу тривалих і часом болісних обстежень, таких як біопсія, МРТ, КТ та ПЕТ КТ.

Які адаптивні стратегії подолання болю можна запропонувати?
Відволікання від болю
Ре інтерпретація больових відчуттів
Ігнорування болю
Психологічна релаксація
Візуалізація
Аутотреніг
Майнфулнес медитації
Молитви

Ігнорування і відволікання від болю. Необхідно зосередити увагу на чомусь іншому, крім болю і викликаних ним негативних емоцій. Можна використовувати переконуючі фрази на кшталт: «Я можу впоратися з цим болем. Цей біль не такий вже й сильний». Можна відволікатися і на зовнішні фактори – слухати музику, дивитися телевізор, розмовляти, слухати, як хтось читає, дивитися на щось захоплююче. Також Ви можете намагатися відслідковувати свої негативні думки і намагатися замінювати їх позитивними думками і образами.

Візуалізація. В подробицях уявіть собі місце, в якому хотіли б перебувати (наприклад, на березі моря або в лісі), і на деякий час подумки перенесіться туди. Дайте волю своїй уяві, розслабтеся і зосередьтеся на своїх відчуттях і образах. Велике значення мають також звуки, запахи, тактильні відчуття. Якщо Ви на березі моря, відчуйте під собою гальку або пісок. Який він? Сухий або мокрий, золотистий або білий, теплий чи гарячий? Відчуйте теплий або прохолодний вітер, його силу, запах йоду, водоростей, квітів, шум моря. Нехай подих підлаштовується під розум хвиль. Під час цієї вправи потрібно лягти або сісти зручніше, можна включити музику або запис звуків природи (шум хвиль, дощ, спів птахів), понюхати улюблений аромат. Все це сприяє розслабленню м’язів і відволіканню від больових відчуттів.

Техніка “Шкатулка“. При переживанні болю, а також при тривалих обстеженнях спробуйте цю техніку. Уявіть собі скриньку з усіма подробицями (матеріал, з якого вона виготовлена, колір, розмір, візерунки). Відкрийте її. Покладіть туди увесь свій біль, всі свої страхи, перераховуючи їх детально. Потім розведіть багаття, найбільше з можливих. Подумки спаліть шкатулку зі страхами і болем, дивіться як вона горить до останньої іскорки.

Одна з дихальних технік. Сядьте зручно і складіть руки на колінах. Закрийте очі.
Зробіть 10 дихальних циклів наступним чином.
Повільно вдихайте через ніс до тих пір, поки живіт не «роздується» максимально.
Затримайте дихання на кілька секунд.
Повільно видихайте через рот або ніс, поки не видихнете з легень все повітря.
Повторіть цикл кілька разів. Після завершення максимально розслабте м’язи тіла.

(Відвідувачів всього: 32, сьогодні: 1)
error