Онко портал » Чи є сексуальне життя після онкологічного діагнозу? best fish scale

Чи є сексуальне життя після онкологічного діагнозу?

Вікторія Костецька
Вікторія Костецька
член Української Асоціації КПТ-терапії консультант програми "Рівний-рівному"
29.07.2020

Це питання пацієнти соромляться обговорювати зі своїм лікуючим онкологом і навіть зі своєю найближчою людиною. Багато хто відчуває незручність і сором говорити про подібні проблеми. А проблеми в цій сфері є.
Складне і тривале лікування накладає відбиток на фізичний стан, на спосіб життя, незалежно від того, в якому органі виникла пухлина. Багатьом пацієнтам після операційного втручання непросто змиритися з втратою частини або цілого органу, з іншими післяопераційними проблемами.

Основні фізіологічні проблеми – біль під час статевого акту, всі прояви менопаузи, зниження лібідо у жінок і еректильна дисфункція, зниження лібідо у чоловіків. Також лікування впливає і на психологічний стан пацієнтів, часті випадки розвитку депресії і тривожних станів. Це також позначається на сексуальних стосунках. А вони є важливим компонентом якості життя.
І насправді, звичайне життя під час лікування і після нього не закінчується, просто потрібно по-іншому розставити пріоритети.
Людині буває важко прийняти фізичні прояви своєї хвороби. Так, жінці важливо відчувати себе красивою, привабливою, а тут раптом вона з видаленими грудьми, зі стомою або схудла, або, навпаки, набрала зайві кілограми через специфіку лікування. Чоловік ще вчора був сильний, а тепер боїться розчарувати дорогу йому жінку, не вважає себе спроможним в сексуальному сенсі.

Дуже важливо спілкуватися зі своїм партнером. Хоча у нашій культурі і не прийнято обговорювати такі теми в сім’ї. Запитую клієнток: «Ви говорили зі своїм чоловіком або партнером про ці проблеми?» Найчастіше чую: «Ні, ну що ви, мені соромно, нехай вже якось буде, як є …»

Чоловікові теж складно в такій ситуації, він не знає, що може собі дозволити. Він боїться образити, боїться зробити боляче. Стає опікуном і нянькою, перестає бачити в дружині жінку.
Тому потрібно відверто говорити про це. Не соромитися близької людини, а обговорити і разом знайти якісь шляхи вирішення. І головне слово тут – разом.
Чоловіків так само турбують зміни в їхньому сексуальному житті під час і після лікування. Хіміотерапія та інші види лікування можуть істотно знизити статеву функцію. І в таких випадках так само важлива відверта розмова як з партнером, так і з лікарем- онкологом.
Варто пам’ятати про те, що ні втрата грудей і волосся, ні повнота або схуднення під час лікування не можуть зруйнувати любов, якщо вона є, і не повинні бути перешкодою для сексу.

За умови відвертої розмови між партнерами варто обговорити також різні практики сексу, які будуть більш прийнятні після операції або інших змін тіла. Пробувати нове, привносити більше ніжності, дотиків в сексуальні відносини – це може стати новою гранню стосунків близьких людей.
Що можна було б зробити, щоб сексуальне життя давало ресурс і приносило радість життя?

  • Беріть вашу близьку людину на зустрічі з лікарем. Його або її присутність під час бесіди допоможе краще зрозуміти ваші почуття в зв’язку зі змінами тіла;
  • Поставте онкологу питання про те, як зробити ваше сексуальне життя менш болісним, які препарати для цього можна використовувати;
  • Прислухайтеся до переживань і потреб вашого партнера;
  • Пам’ятайте, що ця проблема зачіпає вас обох.
  • Зверніться до психотерапевта, щоб допомогти вирішити проблеми, які впливають на ваше сексуальне життя.
  • Якщо займатися сексом тимчасово проблематично, завжди можна взаємодіяти інакше. Не варто недооцінювати значення обіймів, поцілунків і пестощів.
    Бережіть і любіть один одного!

(Відвідувачів всього: 236, сьогодні: 1)
error