Онко портал » З чим можна сплутати метастази в головний мозок

З чим можна сплутати метастази в головний мозок

Андрій Гардашніков
Андрій Гардашніков
лікар-онколог Кіровоградського обласного онкодиспансеру
29.11.2019

Таке справді трапляється і я можу підтвердити це випадком з власної практики.

Кілька років тому мене попросили проконсультувати  дівчину, назвемо  її Тетяною (ім’я вигадане). Припустимо, що їй десь 25 років. Пацієнтка жила у дуже віддаленому від обласного центру районі. На МРТ виявили численні метастази в головний мозок,  хвора була проконсультована нейрохірургом, потім хіміотерапевтом. Висновок стислий: “Метастази в головний мозок без виявленого первинного вогнища. Хіміотерапія не показана. Рекомендована симптоматична допомога за місцем проживання”. В перекладі з медичної на людську мову – “до смерті можна нічого не робити. У випадку чогось – призначте щось для знеболення”.

На той час Тетяна перебувала у  стаціонарі в однієї з  міських лікарень обласного центру.

По дорозі до неї гортаю документацію і не розумію – а що я можу там змінити? Але якось по ходу випливає аналіз на ВІЛ –  і він сумнівний. І зараз повторно перевіряється у Києві.   І якось  “без причини” виникає в голові моя розмова з одним інфекціоністом… Обговорюємо те, що на тлі ВІЛ-інфекції бувають такі супутні (опортуністичні) інфекції, які викликають зміни в головному мозку, що дуже нагадують візуально метастази. Тобто – можна помилитися.

І ось тут є  дві різні ситуації. При метастазах в такій кількості та з таким загальним станом нічого вдіяти не можна.  А от при ВІЛ-інфекції на тлі антиретровірусної терапії (АРВ-терапії)  можна ще спробувати отримати ефект.

Стан дівчини все гірше й гірше. Через кілька днів приходить підтвердження ВІЛ, дівчину вдається “влаштувати” в реанімацію, їй призначають антиретровірусну терапію, лікування опортуністичної інфекції + інтенсивна терапія.

Я бачив Тетяну через кілька років – так, були певні неврологічні залишкові зміни після того, що вона перенесла, трохи змінена хода. Але вона  жива. Якби зупинилися на варіанті “метастази в головний мозок” та проводили б у віддаленому районі “симптоматичне лікування”, фінал був би трагічний…

От і думаю я собі, що кожного пацієнта при наявності “метастазів в головний мозок”, особливо без гістологічного висновку, “без виявленого первинного вогнища” – не завадить тестувати на ВІЛ (звісно, за згодою пацієнта). Хто знає, можливо ще комусь це врятує життя. Причому не в пафосному розумінні цього слова, а в звичайному, фізичному.

За умови постійного лікування АРВ-терапією, наша  Тетяна має всі шанси на тривале життя. І сподіваюсь – щасливе.

(Відвідувачів всього: 174, сьогодні: 1)
error