Онко портал » Вісім порад як потрапити у клінічне дослідження best fish scale

Вісім порад як потрапити у клінічне дослідження

Андрій Гардашніков
Андрій Гардашніков
лікар-онколог Кіровоградського обласного онкодиспансеру
21.11.2019

Право на сучасне лікування. Я не про  протоколи з урахуванням найсучасніших препаратів, вартість яких може сягати десятків, а то й сотень  тисяч гривень. І які, на превеликий жаль, недоступні і державному бюджету, і  сімейним бюджетам українців. Але для онкохворих є ще шанс – клінічні дослідження.

Це просто унікальна можливість отримати найновіше лікування і водночас  дуже ретельний контроль за його ефективністю та  безпекою.  Насправді український пацієнт  має змогу отримати таке ж саме лікування, як і його “брати по нещастю” в США, Канаді, Німеччині, Австрії, Великобританії тощо.

Сказане вище не означає, що всі пацієнти мають лікуватися тільки в рамках протоколів клінічних випробувань. Все не так просто.  До протоколу клінічних досліджень можуть потрапити тільки ті пацієнти, які  відповідають конкретним критеріям, окреслених в  умовах цього дослідження. Тобто,  коли пацієнт приходить до  онколога, йому  мають  дати вичерпну інформацію про методи лікування, які вже використовуються в практиці,  а також про можливість участі в протоколі клінічного випробування. І вже пацієнт має для себе прийняти рішення: який із запропонованих методів він обере.

Думаю,  далеко не завжди пацієнт отримує таку  повну інформацію. Але в нього чи його родичів є можливість самостійно сісти за комп’ютер, знайти її.

Ось кілька порад, які можуть допомогти  знайти клінічне дослідження.

1.Докладно дізнатися про свій діагноз. Наполягти на своєму праві, що гарантоване статтею 39 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”. При цьому наполягати на тому, що діагноз має бути не зашифрованим (не різні там шифровані знаки та скорочення), а повним. Наприклад: “Центральний рак лівої легені, метастатичне ураження наднирників, T3N1M1, стадія IV, клінічна група ІІ”. При необхідності (якщо відмовляють на місці) – звернутися письмово до головного лікаря закладу з цією вимогою.

2.Дізнатися про різні методи лікування хвороби. При необхідності – звернутися за другою думкою до іншого лікаря, в інший онкологічний лікувальний заклад.

3.Дізнатися про наслідки  лікування і так само про наслідки відмови від лікування.

4.Запитати  у лікаря про наявні протоколи клінічних випробувань (в різних містах, бо інколи реально варто поїхати в інше місто для отримання можливості взяти участь у протоколі).

5. Якщо лікар не  знає про такі дослідження, спробувати розшукати інформацію самостійно. Список досліджень є на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України, закцентувати на протоколах, які стосуються конкретного захворювання. Адреса сайту така: https://clinicaltrials.dec.gov.ua. Або, якщо пацієнт володіє англійською мовою, тоді він має можливість подивитися інформацію на англомовному сайті https://www.clinicaltrials.gov.

6.Якщо є протокол, що підходить саме вашій хворобі – зв’язатися з командою, що бере участь в цій роботі, отримати на руки форму інформованої згоди (де детально буде описано все, що стосується цього протоколу, всі його плюси та мінуси).

7.Уважно прочитати зміст інформованої згоди. Це дуже важливо! Уважно прочитати! При необхідності – порадитися з тим, з ким ви вважаєте за потрібне. Можете звернутися до свого онколога. Зверніть увагу – вас не мають права обмежувати в часі ознайомлення з даним документом.

Якщо виникли запитання, щось незрозуміло для вас написано в протоколі – не соромтеся ставити запитання. Перед тим, як взяти участь в протоколі, ви маєте чітко розуміти, що вам пропонують.

8.Зібравши повну інформацію про наявні різні методи лікування (як у звичайній практиці лікувальних закладів, так і в рамках протоколів клінічних досліджень) – прийняти рішення, який з тих методів підходить особисто вам.

На моє глибоке переконання, якщо все це зробити – тоді реально можеш зробити  вибір того лікування, яке найбільш ефективне.

(Відвідувачів всього: 266, сьогодні: 1)
error