Онко портал » 5 питань, які варто поставити онкологу best fish scale

5 питань, які варто поставити онкологу

Микола Анікусько
Микола Анікусько
лікар-мамолог, завідувач відділення Київського міського клінічного онкоцентру
28.09.2019

Дуже часто жінки виявляють пухлину самі. Чим раніше жінка звернеться до лікаря, тим краще. Але діагноз підтверджується не під час першого візиту, потрібні спеціальні обстеження – мамографія, УЗ дослідження, комп’ютерна томографія. Часто, запідозривши у себе захворювання грудей, перед тим, як звернутися до лікаря, жінка починає збирати інформацію про своє захворювання, симптоми, види лікування, прогнози. На момент звернення до лікаря у неї вже є список питань, які хотілося б з’ясувати у лікаря. Але ось ще кілька питань, відповіді на які будуть для неї важливі.

  1. Який  саме у вас рак?

Немає такого загального діагнозу – “рак грудей. Пухлини молочної залози виникають з різних клітин, бувають різного виду і різної біології, яка визначає її поведінку (гормонозалежні пухлини, Her-2 позитивні, тричі негативний рак). Саме біологія пухлини визначає схему лікування і його результат. Тому крім мамографії, УЗД та МРТ потрібні додаткові дослідження (імуно-гістохімічні дослідження біоптату). Можливо, на час візиту у вас вже будуть і ці результати, а, можливо, їх призначить лікар. Тільки знаючи точну характеристику пухлини можна починати лікування. Це основа, фундамент персоналізованого лікування раку молочної залози. Я говорю в такому випадку – потрібно усвідомити глибину річки, в яку ми заходимо. Знання проблеми – це вже 50 відсотків її вирішення.

2. Який план вашого лікування?

Йдучи до лікаря, зазвичай, пацієнтка збирає величезну кількість інформації, вона багато знає про свій діагноз, про лікування і його види. У неї вже склалося певне уявлення про лікування її пухлини, і вона зіставляє його з тим, що пропонує лікар. Я не бачу в цьому нічого поганого. Пацієнт повинен приймати участь в обговоренні свого плану лікування, наприклад, він може сам приймати рішення про вибір обсягу операції, радикальної операції або органо-зберігаючої  хірургії пухлини. При цьому лікар повинен розповісти всі переваги, недоліки і ризики того чи іншого підходу. Тобто, це такий діалог лікаря і пацієнта, в результаті якого вибудовується план лікування, виникає “місток” співучасті і довіри. Якщо цього не відбувається, пацієнтка може шукати іншого лікаря. Це нормально.

3. Коли слід почати лікування?

Час – критичний фактор. Адже пухлина має таку властивість, як метастатичність, пухлина росте і поширюється незалежно від нашого стану. Спимо ми, ходимо, працюємо, а пухлина росте. Тому важливо не втрачати час. Особливо, якщо це агресивні пухлини – Her-2 позитивні, тричі негативний рак. Якщо, наприклад, ми оперуємо пацієнтку з такими агресивними пухлинами, то бажано хіміотерапію починати не через 2-3 тижні, а буквально через 7-8 днів після операції.

І ще дуже важливо. Якщо пацієнтці зробили біопсію, то це безпечно, якщо не проходить більше 10-12 днів до початку спеціалізованого лікування. Тому що під час цієї процедури ми порушуємо внутрішні бар’єри пухлини, і відповідно, клітини можуть поширюватися по організму.

4. Чи можуть виникнути побічні ефекти під час лікування?

Лікування онкологічних захворювань складне і часто тривале. Ми використовуємо для лікування сильнодіючі препарати, на застосування яких можуть виникати ускладнення. Сучасна терапія допомагає боротися з усіма ускладненнями. Перед лікуванням бажано обговорити можливість їх виникнення з пацієнткою, для зменшення страху з боку хворої.

5. Як може змінитися життя після лікування?

Буде не зайвим на цю тему поспілкуватися з психологом. Але її можна обговорити і з онкологом, адже він точно знає – життя не закінчується після постановки діагнозу, просто воно стає іншим, може, більш осмисленим, іноді навіть яскравішим.

І ще – збираючись до лікаря на прийом, візьміть усі медичні документи, які у вас на руках. Продумайте, що ви хочете ще дізнатися у лікаря і краще складіть список питань. Якщо дуже хвилюєтеся, приходьте з подругою або кимось із родичів. І крок за кроком – все вийде.

(Відвідувачів всього: 46, сьогодні: 1)
error