Онко портал » Рак грудей – не тільки «погані гени» … best fish scale

Рак грудей – не тільки «погані гени» …

Андрій Лукашенко
Андрій Лукашенко
онкохірург, заступник директора Національного інституту раку
09.07.2020


Люди, які свідомо ігнорують поради медиків щодо способу життя, вважаючи, що «погані» гени все одно анулюють їхні зусилля – помиляються. Свіже дослідження британських вчених довело, що ризик виникнення раку молочної залози залежить значною мірою від способу життя жінки .
Приводу не довіряти дослідженням мало. Адже його провели на дуже великій вибірці з майже 90 тисяч жінок в постменопаузі. З яких у 2,7 тис був діагностований рак молочної залози. Це, до речі, найпоширеніше онкозахворювання в світі серед жінок.
Дослідники порівнювали умовну якість способу життя з генетичним ризиком. Перший оцінювали по 5 критеріях: кількість вживаного алкоголю, індекс маси тіла (ІМТ), достатність фізичного навантаження, використання оральних контрацептивів і застосування замісної гормональної терапії.
Обидва чинники розбили на три підгрупи – низький, середній і високий. Наприклад, спосіб життя вважався «високоякісним», якщо жінка виконувала рекомендації по 4-х з 5-ти зазначених критеріїв. Тобто її ІМТ не перевищував 25, вона вживала алкоголь не більше 2-х разів на тиждень і регулярно займалася спортом, не використовувала оральні контрацептиви, а гормональна замісна терапія тривала не більше 5 років.
Висновки здивували навіть самих дослідників. Навіть в групі з високим генетичним ризиком рак молочної залози виявився на 39% більш імовірним для жінок, які вели несприятливий спосіб життя. У порівнянні, звичайно, з тими, хто дотримувався рекомендацій лікарів.
У групі з низьким генетичним ризиком той же показник склав 63%. А в проміжній – 94%.
Іншими словами, незалежно від генетики, сімейного анамнезу здоровий спосіб життя істотно збільшує шанси уникнути хвороби. Приємний бонус полягає в тому, що спосіб життя в рівній мірі сприятливо впливає і на ризики виникнення багатьох інших медичних проблем.
На завершення пройдемося по окремих критеріях цього самого здорового способу життя вже без всякої прив’язки до генетики.
– Підвищений ІМТ статистично збільшує ризик раку молочної залози на 14%.Сидячий спосіб життя – на 12%.

– Вживання алкоголю 3 і більше разів на тиждень – на 11%.
-Замісна гормональна терапія протягом понад 5 років – на 23%.

-І тільки застосування оральних контрацептивів не показало відчутної кореляції – підвищення ризику всього на 2 %.

(Відвідувачів всього: 50, сьогодні: 1)
error