Онко портал » Діагностика раку молочної залози best fish scale

Діагностика раку молочної залози

диагностика рака молочної залозиОдним із найважливіших методів раннього виявлення раку молочноїзалозиє регулярне та ретельне самообстеження жінок. Це дає змогувиявити пухлину на ранніх стадіях.

Самообстеження жінкам віком понад35-40 роківі жінкам, котрі входять у групу ризику,бажано проводити раз намісяць. Спочатку груди потрібно оглянути перед дзеркалом для виявлення деформацій: зміни форми та розміру, появи «лимонної шкірки» (втягнення шкіри). Після огляду необхідно провести ретельну пальпацію (прощупування грудей) та надавити на соски для виявлення патологічних виділень. Таке  обстеження дає змогу виявити в тканині залози новоутворення. Найкращий час для самообстежування – перший тиждень після закінчення менструації. Жінки,у яких менструальний цикл  уже відсутній,повинні обстежувати молочну залозу щомісяця в один і той самий день.

Рак молочної залози можна діагностувати також за допомогою скринінгових обстежень. Вид обстеження призначають залежно від віку, медичних показників та інших чинників, таких як генетична схильність, родинна історія хвороби.

Діагностика раку молочної залози грунтується на даних лікарського огляду, ультразвуковому дослідженні, мамографії, цитологічному дослідженні матеріалу, отриманого з патологічної зони (шляхом проколу голкою або за допомогою мазка виділень); гістологічному дослідженні шматочків пухлини. Доведеним вважається діагноз, підтверджений при мікроскопії, тобто при цитологічному або гістологічному дослідженнях. Крім того, при раку обов’язково обстежуються органи і тканини, в яких найчастіше можутьбути виявлені метастази–печінка, легені, кістки.

Мамографія. Це рентгенографічне дослідження молочних залоз за допомогою мамографа. Використання мамографії дає змогу виявити пухлинні утворення до їх клінічного прояву, тобто тоді, коли їх не можна визначити при пальпації. Також мамограма може показати невеликі відкладення кальцію в молочній залозі, що може бути ранньою ознакою раку.

Мамографію рекомендовано проходити всім жінкам після 35-40 років один раз на 1-2 роки, навіть якщо у жінки немає ніяких скарг з приводу стану її молочних залоз. Жінкам після 45-50 років проходити мамографію необхідно щорічно. При  необхідності лікар може призначити дослідження частіше.

Мамографічне обстеження рекомендовано проходити на початку менструального циклуз 5 по 12день від його початку. У цей період молочні залози не напружені, і дослідження не тільки менш чутливе, але і більш інформативне для лікаря.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Для отримання магнітно-резонансного зображення використовуються радіохвилі та магнітне поле. МРТ застосовують, як додаток до мамографії. Обстеження абсолютно безболісне, єдиною незручністю може стати надлишковий шум та перебування в нерухомому стані, що необхідно для якості знімків.

Ультразвукове обстеження .Це дослідження молочних залоз за допомогою УЗД-апарату спеціальним датчиком. Ультразвук дає змогу побачити тверді тканини серед заповнених рідиною кист. Тверда маса має більшу ймовірність виявитись раком, ніж кіста. Ультразвукове обстеження грудей може бути корисним скринінгом для жінок з щільною структурою грудей.

УЗД рекомендовано проходити жінкам у молодому віці до 35-40 років. Частоту дослідження може призначити лікар.  Регулярно рекомендовано проходити УЗД молочних залоз жінкам з вираженою мастопатією.

Нове у діагностиці. РМЗ: визначити генетичний статус пухлини

Щоб визначити правильну тактику лікування, потрібно знати тип пухлини та її генетичний статус. Одне з обов’язкових досліджень –  визначення наявності у пухлини гену HER-2. У 20-25% жінок, хворих на рак молочної залози, саме  активація гену HER-2 є причиною пухлинного процесу.

Є два основні методи визначення активності гену і кількості рецепторів на поверхні клітини.

Основний – імуногістохімічний метод, при якому відбувається специфічне забарвлення стінки клітин пухлини, що мають надлишкову кількість HER-2. Перевага цього методу – простота виконання та  невисока вартість, а також можливість проведення досліджень через тривалий проміжок часу, навіть через кілька років після операції. З мінусів методу –  його суб’єктивність,   необхідність  наявності досвіду у персоналу.

Результати імуногістохімічного дослідження виражаються у балах:

0-1– означає, що ген  не має надмірної активності і така  пухлина  не буде чутлива до відповідної цільової терапії;  3 – означає,  що  активність гену є надмірною і  такому пацієнту показана цільова терапія; результат 2 – може розцінюватися як у першому , так і в другому значенні. Тому в таких випадках вдаються до іншого, більш точного методу – аналізу  FISH.

Другий метод – метод FISH-гібридизації, який показує скільки у ядрі пухлинної клітини  є генів, що беруть участь у виробництві рецептора HER-2 . Цей метод високочутливий,  не залежить від кваліфікації персоналу. Але є дорогим і вимагає наявності складного обладнання. Найчастіше використовується при суперечливих ситуаціях.

Медики наголошують на важливості визначення в пухлині  рівня HER-2 для прогнозу перебігу захворювання і ефективності терапії. Навіть при  таких сприятливих факторах як невеликий розмір пухлини, відсутність метастазів в лімфатичні вузли, чутливість пухлини до гормональної терапії,  наявність гіперекспресії HER-2 робить прогноз менш сприятливим. І це  є сигналом для більш уважного підходу до вибору терапії.

При генетичному дослідженні пухлини також виявляють тричі негативний рак молочної залози. В таких пухлинах відсутні всі три основні рецептори: до естрогену, прогетерону і Her2Neu. Ця форма пухлини дуже агресивна, часто метастазує  і дає значно менше шансів на виживання. А  вчасна  диференційована діагностика вказує на недоцільність застосування гормональної терапії.

У гормонально залежних пухлин  виявляють рецептори до естрогену та прогестерону. Це білкові молекули, які знаходяться на поверхні пухлинної клітини і з’єднуючись з якими, гормони стимулюють ріст пухлини.  Ці рецептори визначають з допомогою імуногістохімічного дослідження. І це дає змогу визначити чутливість пухлини до гормонотерапії. Вважається, якщо понад 10%пухлинних клітин мають рецептори до естрогену чи прогестерону, пухлину слід вважати гормоночутливою.

(Відвідувачів всього: 126, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Рак молочної залози"