Рак молочної залози (РМЗ) – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок.
Як і всі органи людини, тканини молочної залози сформовані багатьма видами клітин. Період життя цих клітин різний, але вздоровому організмі їх утворюється рівно стільки, скільки відмирає, і цей процес перебуває під жорстким контролем гормонів, факторів росту та інших регулюючих систем. Проте під впливом різних зовнішніх та внутрішніх чинників система регуляції може давати збої, і тоді утворюються доброякісні або злоякісні пухлини.
Доброякісну пухлину молочної залози у більшості випадків можна видалити і вона ніколи не виникає знову на тому ж місці й ніколи не поширюється на інші частини тіла, тим самим не загрожуючи життю. При злоякісній пухлині молочної залози ракові клітини можуть поширюватися на сусідні здорові клітини й руйнувати їх. Вони також можуть проникати у кровоносні та лімфатичні судини і потоком крові або лімфи розноситися в інші органи. Процес, коли рак молочної залози поширюється на інші органи і таким чином формуються вторинні пухлини, називається метастазуванням, а самі вторинні пухлини – метастазами. Якщо ракові клітини розносяться кров’ю, то метастази розвиваються найчастіше у кістках, легенях, печінці, головному мозку. При лімфогенному метастазуванні (переносі ракових клітин через лімфатичні судини) – уражаються насамперед, так звані, регіональні лімфовузли (пахвинні, підключичні, парааортальні).
Рак молочної залози на ранніх стадіях практично нічим себе не проявляє та в переважній більшості випадків перебігає без больових відчуттів. Проте існує низка ознак, за якими можна виявити злоякісний процес на ранньому етапі його розвитку:
– невелика пухлина з переважно інфільтративним типом росту у самій молочній залозі, біля неї або у ділянці під соском;
– зміни розмірів (збільшення або зменшення) та форми молочної залози;
– виділення із соска;
– зміна кольору шкіри молочної залози або зміни чуття дотику ділянки шкіри молочної залози або соска, інші шкірні прояви (зморщення, лущення).
Всі статті розділу: "Рак молочної залози"