Онко портал » Як в онкозакладах відреагували на зміни в медреформі

Як в онкозакладах відреагували на зміни в медреформі

08.05.2020

Призупинили, відмінили, відтермінували. Ще не зрозуміло, яке саме слово   є найточнішим стосовно того, що найближчими днями відбулося з другим етапом медичної реформи. За дорученням Президента України міністр охорони здоров”я Максим Степанов  заявив, що медреформа  у тому вигляді, у якому вона стартувалаз 1 квітня, не влаштовує ні лікарів, на пацієнтів. І пообіцяв, що її реалізуватимуть, суттєво змінивши. З того, що вже відомо – усім медзакладам виплатять  кошти на рівні  минулого року,  залишать для додаткового фінансування  5 пакетів ( первинна, екстренна допомога, лікування інсультів та інфарктів, а також лікування  Ковід-19). Ще обіцяють знайти кошти для підвищення зарплати медикам на 50 відсотків вже з наступного півріччя.  Як на  зміни в реформі відреагували онкологи?

Головний лікар Національного Інституту раку Андрій Безносенко  свою думку виклав на ФБ-сторінці.  Він, до речі, входив до групи лікарів  при Президенті, яка мала оцінити  стан підготовки і ймовірні наслідки  реформи у онкологічній сфері.

“Розуміючи невідворотність змін, основною пересторогою була наше українське гасло «аби не гірше» – не гірше, ніж у 2019 році. З наших розрахунків виходило – приріст у фінансуванні онкоцентрів від 10% до 200%, залежно від регіону.І це я не вдаюся у подробиці, що входить в тариф НСЗУ, що покриває місцевий бюджет, кількість підписаних пакетів, майбутню оптимізацію кадрів, ресурсів тощо.

Настало 1 квітня і НСЗУ перерахувало і публічно показало кошти кожного онкологічного закладу – https://cutt.ly/6ykBr7a. І це без врахування ліків, які постачаються централізовано, невчасно, але базовими хіміопрепаратами онкоцентри забезпечені, і коштів місцевих бюджетів. Не гірше…. навіть краще.У кожного директора онкологічного КНП є запитання. Але фінансування лікування онкологічних пацієнтів збільшилося. Крапка.

Програмою медичних гарантій наявних грошей не вистачало, щоб покрити у повному обсязі необхідні базові дослідження та курси хіміо- та променевої терапії, а також хірургію, але б наші пацієнти витрачали в рази менше власних заощаджень на своє лікування.

Якщо загалом – у 2020 році НСЗУ на 70% збільшила обсяг фінансування для лікування онкологічних захворювань у порівняні з 2019. Так, це не покриває 100%, але збільшення на 70% у порівнянні з усім 2019 роком.

Нам пропонують (сподіваюсь, тільки пропонують) рівень фінансування у 2020 році на рівні субвенцій 2019 року, що суттєво зменшить бюджети онкологічних диспансерів на проценти, а в деяких випадках  – в рази.

Дивіться – Одеський обласний онкодиспансер отримав торік за субвенцією 62 млн. грн, а у 2020 році за Програмою медичних гарантій – 259 млн грн. За умови скасовування медреформи і повернення до історичного фінансування, щомісячно цей онкодиспансер недоотримуватиме по 23 млн. грн.

Не можна забирати кошти у онкохворих і онкоцентрів, а потім їхнім коштом дофінансовувати неефективні лікарні”.

Директор Подільського онкологічного центру Володимир Шамрай  у коментарях не обминув  занизькі тарифи.

“Жодна адекватна людина, тим більше фахівці медичної галузі, не заперечують необхідність реформування медичної галузі нашої держави. Проте, перше, що для цього необхідно – адекватний фінансовий ресурс, який дозволить лікувальним закладам (сьогодні КНП) реалізовувати власний фінансовий план, який передбачає отримання коштів від НСЗУ по адекватним, а не заниженим в декілька разів тарифам. В нашому закладі щороку виконується вісім тисяч оперативних втручань, в тому числі найвищої складності.

Яким чином, з урахуванням коефіцієнта складності та базової ставки, розраховувалась НСЗУ вартість оперативного втручання, якщо за найскладніші випадки нам пропонують 7 тис.гривень? Чому відсутній тариф за ендоскопічні втручання, вартість яких складає десятки тисяч гривень? Чи нам відмовитись від них, та повернутись в минуле століття? Чи пропонувати пацієнтам, як колись, придбати розхідні матеріали за власний рахунок? Чому жодному онкологічному закладу не погодили пакет„ амбулаторна допомога”, при тому, що поліклініка кожного з них щороку приймає десятки тисяч пацієнтів? Відповідь зрозуміла – на це немає коштів…Чому по пріоритетних послугах тариф за виконану мамографію -204 грн. в той час як її собівартість складає щонайменше 300! Чому сьогодні, для того, щоб забезпечити виконання стандартів лікування хворих, ми вимушені використовувати препарати, яких немає в Національному переліку? Який консолідований бюджет буде в лікарні, якщо ми отримуємо кошти від НСЗУ по занижених тарифах? Хто зможе відповісти на ці запитання? ….. Адже не потрібно займатись маніпулюванням, а розпочинати з визначення адекватного фінансового ресурсу держави для здійснення реформи…..Щодо бюджету лікувального закладу…. Обіцяний транш від НСЗУ до кінця року складатиме 100 млн. Бюджет 2019 року складав 87 млн. Формально ми отримаємо більше , проте ніхто не враховує, що в минулому році на загальну аптеку я витратив 4,5 млн.грн. та 95% препаратів хворі придбали самостійно,а це десятки млн. гривень, яких чомусь не врахували в цьогорічній „дотації” від НСЗУ….. Адже,і стина-в дрібницях.”

Віктор Парамонов , директор Черкаського   обласного онкодиспансеру у програмі “Право на владу” говорив про плюси і мінуси реформи, але просив не зупиняти її .

“Реформа запізнилася на  три десятки років. Бачимо  успіхи на первинці – це безумовно. Ми, дійсно, кілька років готувалися до 1 квітня,  до того, що ми почнемо працювати в нових умовах і наше традиційне фінансування перетвориться на фінансування виконаної роботи. Виконав роботу –  отримай за це кошти, це нормально, це справедливо, так іде в усьому світі. Зрозуміло, що карантин, коронавірус наклали свої відбитки. У нас, наприклад, кожне третє ліжко зараз вільне, тому що транспортний такий колапс,

немає міжміського сполучення і  не всі наші пацієнти можуть доїхати до нас своєчасно. Я підтримую реформу (…), потрібно  продовжувати реформу, торпедування ніякого не може бути, вона має продовжуватися, але по дорозі треба виправляти те, що треба виправляти. Дійсно, тарифи на хірургічні втручання вони не просто занижені, вони необ”єктивні, і за такі кошти виконувати сучасні хірургічні втручання в онкохворих практично неможливо. Це можна робити операції 40-річної давнини, класичні операції тривалі, великі, а не сучасні лапароскопічні і т.і. Сьогодні вся ця техніка присутня в нашому диспансері, ми все  це можемо робити, ми все це робимо, але якщо до 1 квітня ми мали таке моральне право хворому давати список і казати, що треба докупити, бо фінансування не вистачало, то тепер з 1 квітня наші пацієнти – вони теж телеглядачі і вони чують, що за них заплатить держава через НСЗУ. І ми начебто такого вже права не маємо, але ми не можемо  за цим тарифом виконати сучасну операцію. Ми все рівно йдемо на співоплату з пацієнтом, нам  треба роз”яснювати, що цих грошей недостатньо. Те саме буде з хіміотерапією, ми розраховували, що оплата буде поциклова, наприклад, пацієнт  має 10 циклів хіміотерапії протягом року,  але ні, тариф передбачає, просто оплату за людину, тобто за рік. Добре, що в нас є така подушка безпеки і є запас на аптечному складі, тому що за цей тариф пролікувати сучасною хіміотерапією так само неможливо. (…)

Нам повністю відхилений амбулаторний пакет, жоден онкоогічний заклад України не отримав амбулаторну допомогу.  Ми маленька скромна область  – в нас тільки 60-65 тисяч амбулаторних онкохворих кожного року. Але навіть на тих 49 грн ми не попали. Ми були вимушені терміново переформатовувати структуру і кожен онкокабінет тепер закріплений всередину стаціонарних відділень, тому що утримувати трьохповерхову поліклініку і штати на забезпечення 60 тисяч амбулаторних пацієнтів на рік ми  не зможемо, бо такого пакета у нас немає. Тому  недоліків і претензій у нас багато. Але принципово реформу треба продовжувати, оплата має бути за результатом, критерії якості результату мають бути відпрацьовані, просто натискати стоп-кран непотрібно, це все потрібно робити  в міру того, як ми будемо рухатися. А ми маємо змінитися в бік цивілізованих країн”.

(Відвідувачів всього: 215, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове про рак молочної залози, Публікації"