Онко портал » Скільки коштує лікування раку

Скільки коштує лікування раку

25.02.2020

Людмила ПУХЛЯК

засновниця онлайн-ресурсу для онкопацієнтів “Онкобудні” та співзасновниця Благодійного фонду “Центр допомоги “Лаванда”

Коли людині діагностують рак, чи тільки дають направлення на обстеження у онкологію, перші питання які виникають  – «до кого йти?» і «скільки заплатити?».  10 років тому мені діагностували рак, я створила спільноту для онкопацієнтів «Онкобудні»,  і я з першого дня не стала приховувати свій діагноз, тому всі ці 10 років мені дзвонять чи пишуть і питають майже те саме. «Ти знаєш лікаря до якого можна звернутися?»,  і коли я даю контакти когось з лікарів, чи розповідаю у яку лікарню краще звернутись, одразу виникає питання номер два – «Скільки йому давати?» чи «А скільки хоч приблизно це буде коштувати?»   Корупція в медицині стала такою буденною частиною нашого життя, що ми просто прийняли це як безперечний факт –  зарплата лікарів копійчана, тому ми, щоб лікар приділив нам увагу, поставився до нас більш людяніше, платимо йому зі своєї кишені.  Але мало хто готовий відкрито про це сказати, тому що від лікарів залежить наше життя, а ще тому що ми правда не вважаємо винними тих, хто з іншого боку теж прийняв ці правила гри.

З 1-го квітня стартує програма медичних гарантій, де серед пріоритетних послуг є рання діагностика онкологічних захворювань, а також планується, що онкологічне лікування також буде оплачувати НСЗУ.  Я була присутня на презентації цього етапу медреформи в вересні минулого року і на питання, скільки будуть вартувати ті чи інші послуги, відповідей ще не було.   Тоді я замислилась  –  як порахувати скільки зараз витрачає онкологічний пацієнт, якщо більшість його платежів неофіційні?  Відповідь була на поверхні – запитати у пацієнтів, скільки вони витратили.  Але щоб дані були більш приближені до реальності, необхідно порахувати не у одного-двох, чи навіть 10-ти, а зібрати об’єм статистичних даних.   Так прийшла думка  провести  опитування серед онкопацієнтів.  З  Ніною Резніченко головою ГО «Афіна. Жінки проти раку» ми сформулювали питання і поширили в онкоспільнотах.  В опитуванні прийняли участь 633 людини, з різних куточків України, які лікувались в 130 медичних закладах. 

Рак складна хвороба, яка потребує високотехнологічної діагностики і тривалого лікування у різних лікарів. Давайте пройдемо типовим маршрутом онкологічного пацієнта і подивимось скільки коштує лікування поетапно, і які проблеми існують зараз.

Лікування завжди починається з діагностики.  Ви приходите до лікаря і вам призначають обстеження – рентген, УЗД , гастроскопію, колоноскопію, КТ чи ПЄТ-КТ, роблять пункцію, беруть біопсію, роблять гістологічне дослідження клітин пухлин, потім призначають зробить аналіз імуногістохімію, онкомаркери, тощо. І при кожному дослідженні вам потрібно буде за щось заплатить, чи щось купить: плівку рентгену, за контраст при КТ,  скажуть заплатити благодійний внесок в касу, а потім перевірять прибутковий ордер – чи платили,  треба заплатити за реактиви, які потрібні для гістології, або призначать аналізи, які роблять тільки приватні лабораторії. Навіть якщо не потрібно буде платити за якесь дослідження, то вас повідомлять, що треба купити одноразові рукавички, пелюшки, чи якісь ліки, які необхідні.  

Наскільки це типово для онкологічних лікарень? 97% опитуваних відповіли, що платили при діагностиці. 

 В середньому по всіх вийшло приблизно 10 тисяч гривень витрат на людину  на діагностику. 

На питання чому ви платили відповіді були такі: 

Чи можна не платити?  Може так, але людина, якій діагностують рак, находиться в сильному стресі, і в цей момент у неї немає запасу сил боротися з системою і відстоювати свої права. Тим більш розуміючи, що попереду у неї ще довге лікування у цьому закладі. 

Потім починається лікування. В залежності від різних факторів воно складається з тих чи інших етапів:  хіміотерапія, хірургія, радіотерапія, трансплантація кісткового мозку, т.і.  І все повторюється – пацієнту дають списки з чим прийти, які ліки треба купити, просять заплатили «благодійний» внесок за госпіталізацію.  

Ось що відповіли наші опитувані про хірургічне лікування:  

В хіміотерапевтичному відділенні  58% платили хіміотерапевтам, 64% платили медсестрам в хіміотерапії, 25% платили за госпіталізацію та 31% платили «благодійні» внески. В радіологічному відділенні 65% платили лікарям, 11% заплатили за направлення на більш сучасне обладнення, 40% платили за розмітку, а ще 10% заплатили   за те, щоб просунутися вище в черзі.

92% купляли препарати для хіміотерапії , 83% купляли препарати супровідної терапії.

Загалом на лікування витрачали: 

Середня  вартість лікування одного пацієнта  120 тисяч гривень.

І зовсім складна ситуація у випадках, коли людям потрібне лікування інноваційними препаратами.  Тільки 5% відсотків отримують безоплатно, 12% з опитуваних сказали, що відмовились від такого лікування через брак коштів, менше третини іноді отримують, решта – 57% купляють самостійно. 

Тільки 20% з опитуваних відповіли, що мали свої кошти на загальне лікування і лише 3% доступна інноваційна терапія. Люди продають майно, беруть в борг і кредити, відкривають публічні збори, та до їх лікування долучаються  всі близькі, хто є поруч. 

Після закінчення лікування витрати зменшуються, але не закінчуються.  

40% потрібна гормональна терапія 5 чи 10 років в залежності від діагнозу.  

З тих хто купляє 12% не знало про можливість отримувати ліки за рецептом, 38% відмовили видати рецепт на безкоштовні ліки,  а 33% просто не має сил боротися за своє право отримувати ліки.  

Ще після лікування 43% опитуваних потрібне різноманітне медичне знаряддя. Таке як протези, компресійна білизна, калоприймачі, тощо. 

Також  необхідно регулярно проходити контрольні обстеження. Це може бути УЗД, МРТ, КТ, ПЄТ-КТ, тощо. Такі обстеження треба проходити раз на три місяці, щопіроку чи щорік в залежності від того, коли людина закінчила лікування. І вони також платні. 

Все це так звані прямі витрати на лікування, а ще приходиться купувати ліки від різноманітних побічних дій, перуку чи головні убори, тому що втратив волосся, одяг, тому що міняється тіло, взуття, тому що набряки.  Рак, як чорна діра, всмоктує в себе всі фінанси родин.  

Лікування триває в середньому  9 місяців, на лікарняному можна бути 150 днів – потім МСЕК зазвичай призначає групу інвалідності, а це мізерна пенсія по інвалідності, та дуже часто втрата робочого місця – тому що треба завершити лікування, а лікарняний скінчився.  До речі, на лікування туберкульозу держава дає 10 місяців лікарняного. За такий же час онкологічний хворий також пройшов би лікування, був би в змозі трохи після нього оговтатись та повернутися на роботу, але йому дають лише 5 місяців на все про все.

60% наших опитуваних  працевлаштовані.  З них 26% продовжували  працювали під час лікування,  44% звільнилися самі чи їх звільнили, 29% вдалося зберегти своє робоче місце, і тільки 8% за них працюють зі скороченням робочого часу. 

Наше опитування було дещо суб’єктивним. Ми опитували інтернет-аудиторію, а це більш активні пацієнти, які хоч мінімально шукають інформацію і підтримку.  В Україні на сьогодні більше 1,3 мільйона людей пройшли, чи проходять зараз онкологічне лікування.   Ця цифра показує не тільки те, що рак зараз поширене захворювання, але і те, що рак лікується.  Поряд з нами майже кожен 30-й вже пройшли через цю хворобу,  та кожного дня біля 380 людей дізнаються, що у них рак.  Не можна далі замовчувати те, що зараз левова частка вартості лікування перекладена на пацієнтів і їх родини.  

(Відвідувачів всього: 440, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове про рак молочної залози, Публікації"