Онко портал » Дізнавшись про онкодіагноз будь-якої локалізації, слід просанувати всю порожнину рота

Дізнавшись про онкодіагноз будь-якої локалізації, слід просанувати всю порожнину рота

04.03.2020

У загальній структурі онкопатологій рак ротової порожнини не посів лідируючих позицій, однак частка його запущених форм в Україні невмотивовано висока. Їх лікування дуже складне, прогнози часто невтішні, а наслідки хвороби іноді катастрофічно погіршують якість життя.

Що робити, аби цього не допустити – розповідає доктор медичних наук, професор кафедри стоматології НМАПО імені П.Л. Шупика, Президент ГО «Асоціація стоматологів України»  Ірина МАЗУР.

 Чому про рак ротової порожнини говорять не так часто, як про інші види? 

Можливо тому, що сумарно кількість таких пацієнтів  менша ніж, наприклад, хворих на рак молочної залози, шлунку, легень. Наприклад, у 2017 році злоякісні новоутворення в ротовій порожнині були виявлені у 2291 українців, трохи менше у 2018 році. Хоча за останнє десятиліття спостерігається щорічне збільшення показника захворюваності на цю недугу – якщо у 2008 році він становив 4,9 на 100 тис населення України, то в 2017 – вже 6,4, тоді як у світі він не перевищує 4 випадківна 100 тис. Ще більше непокоїть те, що  кожному другому українцю, який звернувся з приводу новоутворень в порожнині рота, діагностували пізню (третю чи четверту) стадію раку. Тож маємо й відповідний показник смертності: летальність до 1 року – 41% з числа вперше зареєстрованих випадків.  Аналіз статистичних даних також засвідчив підвищені показники захворюваності на рак губ (1,7 на 100 тис населення) в Україні, що значно більше порівняно із світовими показниками (0,8). 

 Чому  ж така різниця? 

Це свідчення того, що в Україні дуже низький рівень охоплення населення профілактичними стоматологічними оглядами. А про їхню роль в ранній діагностиці свідчить той факт, що під час їх проведення було виявлено майже половину хворих на рак порожнини рота. Водночас у минулому році такими оглядами було охоплено лише 20% нашого населення. Коли решта 80% українців планово відвідували стоматолога і чи відвідували взагалі – невідомо. А от в інших державах світу налагоджена ефективна система диспансеризації. Наприклад, якщо застрахована особа не проходить профогляд стоматолога у визначений термін, надалі їй доведеться сплачувати за стоматологічні послуги з власної кишені – страхова компанія не підтримує безвідповідальних пацієнтів. У нас же  я часто бачу пацієнток, які зовні дуже слідкують за собою – гарна зачіска, ідеальний манікюр та макіяж, а в порожнині рота – суцільні проблеми, і через недбалий догляд за зубами, і через те, що візит до стоматолога відкладають до останнього. Уявіть собі, одна з пацієнток прийшла до мене лікувати зуб … з пухлиною, яка вже заважала закрити рот! Це ж скільки треба було ігнорувати проблему! 

Чим небезпечний рак ротової порожнини?

По-перше, своєю локалізацією. У ротовій порожнині посилений крово – та лімфо тік, тому уражені клітини швидко «розносяться». На3-4 стадіях раку доводиться проводити дуже складні й травматизуючі операції, у яких іноді бере участь кілька фахівців – хірург, отоларинголог, стоматолог. Як наслідок – помітні зміни в зовнішності пацієнта. Коли під час операції видаляють третину обличчя, це не можна приховати від сторонніх очей – такий хворий звужує коло спілкування. Також може порушитися цілісність мовного апарату – і говорити, і вживати їжу іноді стає проблематично.Тому потрібно виготовляти «протез» частини лицевого скелету, щоб хоч якось приховати такі вади. Та це ще не найстрашніше – у пацієнтів із задавненими формами висока летальність до року, оскільки часто хірургам не вдається видалити всі уражені тканини. По – друге, небезпека криється в тому, що на перший погляд рак може бути не помітним, якщо ти не фахівець. З’явилася якась виразка на яснах чи на щелепі – людина вважає, що це стоматит, грибок, що завгодно тільки не рак. 

Що має насторожити пацієнта, аби він поспішив до лікаря? 

Передусім наявність виразки, яка довго не загоюється. Тобто в перші дні її можна обробляти оливковою олією, Аеавітом, посилити гігієну рота, використовувати ополіскувачі без спирту. Якщо нічого не допомагає і виразка не зникає впродовж 10 днів, потрібно негайно звернутися до онколога і провести дослідження на гістологію. Панікувати не треба, це дійсно може бути і хронічний афтозний стоматит, але перевіритися обов’язково.За кордоном стоматологи можуть виявити рак навіть не на 1-2 стадії, а то  й раніше, коли візуально жодні зміни не помітні. Існують спеціальні прилади, які «підсвічують» некротичні тканини як фальшиві грошові купюри, однак в Україні їх поки що немає. 

 Які заходи профілактики раку порадите ? 

 Загальні і декілька специфічних. Бо коли страждає гігієна ротової порожнини – підвищується ризик мутації її тканин. Тому потрібно регулярно чистити зуби, не допускати виникнення зубного нальоту, «знімати» зубні камені у кабінеті стоматолога, вчасно лікувати карієс та пародонтит. Коли виникає травмування слизової оболонки рота – це додатковий ризик, особливо на тлі наявної інфекції. Тому якщо ви раптом прикусили язик, вкололися рибною кісткою тощо – обробіть рану як і виразку, змастіть її адгезивною пастою Солкосерил. Візьміть за звичку не вживати гарячої їжі, хоч як би вам вона подобалася – опік це теж дуже серйозна травма. Стежте за тим, аби коронки на зубах були з одного металу. Справа в тому, що слина – це сольовий розчин, тобто ідеальний провідник для електричних полів, які випромінюють різні метали. Якщо вони «борються» між собою, це негативно впливає на тканини ротової порожнини, спричиняючи їх ороговіння. Також може бути індивідуальне несприйняття якихось металів у зубних конструкціях. Мабуть кожен бачив чорний наліт на шкірі після деяких прикрас. Але їх можна зняти, на відміну від коронки,яку ви носите постійно. Найблагородніші метали – золото й платина, найнебезпечніший – той, що раніше називали « коронки під золото», але навіть безпечні метали не повинні контрастувати між собою. Позбавтеся шкідливої звички палити. Якщо ви вживаєте засоби для зниження артеріального тиску (вони спричиняють сухість слизової порожнини рота), не використовуйте ополіскувачі, котрі містять спирт. Сьогодні існує багато безпечних і альтернативних аналогів. Не захоплюйтеся відбілюванням зубів, достатньо їх «освітлити», знявши мікробний наліт. Якщо у вас хейліт, обережно обирайте засоби косметики, вони мають бути гіпоалергенними. Не відкладайте візит до стоматолога, якщо раптом надломився зуб чи відчуваєте незручність від коронки (ріже, тисне) – це постійно травмуватиме тканини рота, що спричиняє додаткові ризики. Пацієнтам, які мають так звані передракові стоматологічні захворювання ( хвороба Боуена, лейкоплакія верукозна, папіломатоз, ерозивно-виразкова і гіперкератотична форми червоного вовчака, а також червоний плескатий лишай, післяпроменевий стоматит) також не можна користуватися спиртовмісними засобами догляду за порожниною рота і не рекомендовано вживати гостру їжу.                       Якщо ви регулярно відвідуєте стоматолога, він має час від часу коригувати вашу індивідуальну гігієну. Одна зубна паста для всієї сім’ї – це несерйозно, важливу роль відграє у підборі засобів догляду вік, стан здоров’я, ліки,які ви приймаєте, тощо. 

Чи існують особливості догляду за ротовою порожниною у онкохворих? 

 Головне для них – вчасна санація ротової порожнини. У моїй практиці трапився випадок – у пацієнтки діагностували рак молочної залози, вона пройшла курс хіміотерапії і після цього у неї стався некроз альвеолярного відростка щелепи. Не було іншого виходу аніж видалити його, а це означало, що молодій жінці водночас видалили усі зуби, які утримував цей відросток, в тому числі, й здорові. Аби була проведена вчасна санація, цього б не сталося. Тому у разі підтвердження діагнозу рак ( будь-яких органів і систем), перше, що має зробити пацієнт – просанувати всю порожнину рота, щоб там не було інфекції, інакше це може трагічно закінчитися. Хіміо – та променева терапія сприяють розвитку опортуністичної інфекції, особливо якщо у лікуванні використовується золедронова кислота ( застосовується для попередження проникнення метастаз раку у кісткову тканину). Зрозуміло, що пацієнту, який почув про свій онкодіагноз, як то кажуть «не до зубів», однак  такий підхід помилковий. Передусім потрібно знищити інфекцію, яка погіршить перебіг основного захворювання, а надалі може спричинити непередбачувані наслідки. Здоров’я зубів – важлива складова здоров’я всього організму. Не збуваймо цю істину ні за щоденними клопотами, ні тоді, коли опиняємося в тенетах будь-якої хвороби. 

(Відвідувачів всього: 120, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Публікації"