Онко портал » Онкоскринінг. Час починати, хоча б з пілотних проектів. best fish scale

Онкоскринінг. Час починати, хоча б з пілотних проектів.

27.02.2020

Досвід багатьох країн свідчить, що знизити онкологічну захворюваність та смертність можна тільки за умови впровадження ранньої діагностики і скринінгу раку. Чому ж в Україні досі немає українського скринінгу? Про це розмірковує завідувач кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Олексій Ковальов.

 Вважаю, що існує декілька причин. В умовах дефіциту ресурсів охорони здоров’я держава завжди надає увагу не профілактичним, а лікувальним програмам. Скринінг не є пріоритетом охорони здоров’я України. Держава не фінансує скринінг. В країні відсутня навіть соціальна реклама. Відсутні окремі структури в державних лікувальних закладах і окремі працівники,  які займаються скринінгом. Немає зацікавленості у персоналу лікувального закладу. У сімейного лікаря немає мотивації, щоб залучати пацієнтів до скринінгу. Українці не відчувають відповідальності за своє здоров’я і не мають мотивації для участі в скринінгу.

Існуючі програми складі, незручні, а тому не працюють. Існує проблема скринінгових тестів, які не влаштовують пацієнтів. Ми маємо чіткі рекомендації ВООЗ, МАГАТЕ і Міжнародної агенції по вивченню раку щодо впровадження скринінгу в Україні. Експерти вважають, що в Україні багато ресурсів неефективно витрачається на існуючу програму цитологічного скринінгу, яка дуже мало впливає на тягар раку шийки матки. Експерти наполягають, що для реорганізації існуючого скринінгу було б доцільніше спрямувати дефіцитні ресурси на впровадження програми ВПЛ-скринінгу.

Так от, ми маємо все, щоб почати ВПЛ-скринінг. В Україні зареєстровано новітній дешевий тест, який дозволяє жінці самостійно провести забір біологічної рідини у будь-який зручний для неї час і поштою відправити тест до ліцензованої лабораторії. Полімеразна ланцюгова реакція зараз є в кожній міській лабораторії і коштує мінімально. Тест можна застосовувати не тільки у великих містах, але і в дуже віддалених селах, де немає можливості провести професійний медичний огляд. Тест можна застосовувати навіть в прифронтових областях, де зовсім відсутня медична інфраструктура. У себе, в  Запоріжжі, ми почали активно використовувати цей тест.

В нашому центрі ми використовуємо також ще один тест самозабору, фекальний фіт-тест  для скринінгу колоректального раку, який, до речі, рекомендує нам ВООЗ і МОЗ України. Хочу підкреслити, що така модель самозабору повністю змінює ідеологію популяційного скринінгу. Вона дозволяє в умовах дефіциту медичних ресурсів уникнути складного і дорогого етапу обстеження пацієнтів у лікувальному закладі, підвищити мотивацію і відповідальність самої людини, залучити багато людей для участі в скринінгу, зробити його дійсно популяційним і при цьому суттєво знизити вартість державних онкологічних програм.

Тому я вважаю, що настав час оголосити 20-й рік роком онкологічного скринінгу в Україні і прийняти  національну програму онкологічного скринінгу. Почати пілотні проекти ВПЛ-скринінгу раку шийки матки і скринінгу колоректального раку на підставі тестів самозабору в деяких областях України. В умовах дефіциту ресурсів охорони здоров’я ми не можемо собі дозволити не мати програми онкологічного скринінгу.

(Відвідувачів всього: 102, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Публікації"