Онко портал » Андрій Лукашенко: “Достовірно відомо, що зайва вага – ризик розвитку раку грудей у жінок і пухлин ШКТ у чоловіків”

Андрій Лукашенко: “Достовірно відомо, що зайва вага – ризик розвитку раку грудей у жінок і пухлин ШКТ у чоловіків”

30.06.2020

Чи можна убезпечити себе від раку? Паралельно з тим, як вчені  знаходять  все  ефективніші підходи до боротьби з цією  важкою недугою, не припиняються пошуки і найбільш  універсальної формули життя, яка б, якщо не застрахувала, то хоча б відклала якнайдалі  можливість запуску  в організмі онко. Американське онкологічне товариство нещодавно  оновило свої рекомендації з профілактики раку і вони  стали жорсткішими.  Якщо коротко – здорова їжа, фізична активність і повна відмова від алкоголю.  Як сприймати  і використовувати цю інформацію? Обговорюємо це з  заступником  директора  Національного інституту раку Андрієм Лукашенком.

ЗМІ передруковують  поради американських онкологів . Наскільки вони є доказовими?

Американське онкологічне товариство є дуже авторитетною організацією, яка проводить  потужну роботу за всіма  напрямками –   діагностика, лікування і , звісно ж, профілактика. Це серйозні дослідження, які фінансуються  на дуже високому рівні і їхні рекомендації використовують в усьому світі. Я  б  сказав, вони задають тон дослідженням в інших країнах.

Що  стосується   профілактики раку. Чотири  фактори, які можуть знизити ризик  розвитку хвороби: маса тіла, фізична активність, іжа і алкоголь.  

Йдеться про те, що  людина  щотижня повинна виділити 300 хвилин для помірних фізичних навантажень. Слід зазначити, що раніше   такі дослідження проводилися   на підставі  опитувань. Тобто, пацієнтам, а це переважно люди старшого віку, роздавали опитувальники і вони мали  згадати  яким чином вони організовували   свою фізичну активність і це  не виключало певних похибок.  А ось останні спостереження базувалися на тому,  що людям вдягали спеціальні датчики, які фіксували фізичну активність протягом певного часу і це  вже  дало можливість  провести  об”єктивні дослідження. І вони не викликають  сумніву в тому, що фізична активність  є надзвичайно цінною для здоров”я. Навіть якщо у віці за 70 років  люди    починають знаходити час  для  помірних фізичних навантажень це  суттєво зменшує у них  ризик онкозахворювань. До речі, відомий же факт , що  фізична активність призводить і до зниження серцево- судинних недуг.  Тобто,  однозначно –   від  сидячого способу життя  треба відмовлятися і зробити це ніколи не пізно.

Зайва вага. Достовірно відомо,  що це вагомий аргумент на користь раку молочної залози у жінок і  пухлин шлунково-кишкового тракту у чоловіків.   Якщо говорити про рак прямої кишки, то в американців навіть є таке поняття:   жирова складка на животі  – ризик розвитку колоректального раку. 

І, до речі, у західному світі  ( і це вже стає  помітним  і в Україні) дуже серйозною проблемою є  зайва вага в дітей.  Це один з прогностичних факторів, який призводить до цілої низки обмінних порушень, які в майбутньому можуть призвести до розвитку онкохвороб в молодому віці.  Зазвичай, це не онкогематологічні захворювання , характерні для дитячої онкології, а солідні пухлини, які  у віці до 30, і навіть 30-40  років  є дуже агресивними і майже не піддаються лікуванню. Скажімо, якщо ми говоримо про рак шлунку у людини віком за 50 років,  то в 95 відсотках випадків він може бути вилікуваний,  тоді як  у молодих людей  такі пухлини не піддаються  лікуванню навіть на ранніх стадіях.

Так от американці довели, що навіть  діти  повинні  бути фізично активними щонайменше 1 годину на день.

Варто також звернути увагу на стиль життя  в Японії та Південній Кореї, де дуже мало людей мають зайву вагу, а тривалість життя є значно  вищою, аніж в інших країнах.  Наразі прогнозують, що через 10 років  середня тривалість життя в Південній Кореї становитиме 90 років.

Як організувати харчування. Загальні правила – прийом переважно рослинної їжі, обмеження вживання червого м”яса і  побільше фруктів- овочів. ВООЗ радить не менше 5 різних видів, а краще – 7, і це повинні бути продукти різного кольору.

Тепер  про те, що з напоями. 

Один дрінк – стандартна порція алкогольного напою –  містить 14 г чистого спирту. Це 350 мл пива або 150  мл вина.   Раніше  рекомендувалося для щоденної норми  не більше 1 бакалу для жінки і 2 бакалів для чоловіка. Наразі онкологи пропонують відмовитися від алкоголю взагалі.  Бо це ризик розвитку  онкологічних хвороб стравоходу, рота, глотки та гортані.  Тож обмеження  вживання алкоголю  точно будуть незайвими. 

Але ж це не означає –  дотримуєшся порад – не хворієш на рак?

Звісно, ні. Але це зменшує ризики, відкладає той час, коли в організмі може статися  такий  онкологічний збій.  Треба розуміти,  що  збільшення онкозахворюваності  пов”язане  з збільшенням тривалості життя.  Пік захворюваності на рак починається переважно після 50 років, росте до 86, потім спостерігається незначне плато і йде зниження. І ось тому, що в розвинених країнах  тривалість життя значно виросла  і ми  бачимо у  них  більше число  онкохворих. З  2016 року  в таких країнах  смертність від онкологічних хвороб випередила смертність від серцево-судинних, бо якість  надання кардіологічної допомоги  дає змогу  дожити до онкодіагнозу. А дотримання  згаданих вище рекомендацій допомагає якнадалі “відкласти” цей   складний діагноз.

Чи можемо говорити про конкретні види раків, яким все ж можна запобігти?

Як мінімум, можемо говорити про кілька видів раку,  яких можна не допустити. Але окрім  рекомендацій Асоціації слід знати наступне.   Вакцинація або лікування  гепатитів В і С  можуть запобігти раку печінки;  вакцинація проти папіломовірусу  знизить ризик раку шийки матки;   боротьба з хелікобактером  може уберегти від  раку шлунка;  видалення поліпів  запобігатиме раку кишківника; захист від ультрафіолету – захист від меланоми;  а мамографія    допоможе не пропустити   ранній рак молочної залози. 

(Відвідувачів всього: 132, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Нове про рак молочної залози, Публікації"