Онко портал » Позитронно-емісійна томографія – комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ) best fish scale

Позитронно-емісійна томографія – комп’ютерна томографія (ПЕТ-КТ)

ПЕТ-КТ – це технологія дослідження, що поєднує два сучасних методи обстеження: позитронно-емісійну томографію (ПЕТ) і комп’ютерну томографію (КТ). Обидва методи медичної візуалізації доповнюють один одного, і дають можливість поєднати анатомічну і метаболічну інформацію в рамках одного дослідження.

Позитронно-емісійна томографія – це діагностичний і дослідницький метод ядерної медицини. В основі цього методу лежить можливість за допомогою спеціального детектуючого обладнання (ПЕТ-сканера) відстежувати розподіл в організмі біологічно активних сполук, мічених позитрон-випромінюючими радіоізотопами. Потенціал ПЕТ в значній мірі визначається арсеналом доступних мічених сполук – радіофармпрепаратів (РФП). Саме вибір відповідного РФП дозволяє вивчати за допомогою ПЕТ такі різні процеси, як метаболізм, транспорт речовин, ліганд-рецепторні взаємодії, експресію генів і т. д. Використання РФП, що відносяться до різних класів біологічно активних сполук, робить ПЕТ досить універсальним інструментом сучасної медицини. Тому розробка нових РФП і ефективних методів синтезу  препаратів, що вже зарекомендували себе, в даний час стає ключовим етапом у розвитку методу ПЕТ.

Найбільш поширений радіофармпрепарат при скануванні раку – фтордезоксіглюкоза, або F 18-FDG.

Як індикатор для виявлення змін в кістковій структурі, наприклад, можливих метастазів, використовується фторид натрію, або F18-NaF.

При діагностиці раку передміхурової залози найкращий і дуже точний метод візуалізації – ПЕТ зі фтор-холіном FCH. Така діагностика дозволяє простежити поширення раку, результативність лікування на клітинному рівні і виявити зміни, які при інших методах візуалізації неможливо побачити (наприклад, метастази в лімфатичних вузлах нормального розміру). За допомогою ПЕТ-КТ з FCH точно діагностується локалізація раку передміхурової залози. Це дає можливість лікарям відрізнити в самій передміхуровій залозі рак від доброякісних утворень, запалення передміхурової залози і відповідно від здорових тканин передміхурової залози.

На додачу до інших видів ПЕТ-КТ діагностики раку простати, застосовують новий контрастний агент PSMA (ПСМА). Нове дослідження особливо чутливе до рецидивів раку передміхурової залози після оперативного лікування і променевої терапії. Дослідження дозволяє визначити рак при дуже низьких показниках ПСА (рівні PSA), а також початкову стадію метастазування раку простати, наприклад, в лімфатичні вузли.

Іншим фокусним напрямком візуалізації на контрастних речовинах є гінекологічні онкологічні захворювання. При діагностиці, плануванні лікування і наступному спостереженні гормонального раку молочної залози використовується ПЕТ-FES. Такі рідкісні види раку як нейроендокринні види (нейробластома і феохромоцитома) і кишкові карциноїди, обстежуються на ПЕТ із октреотидом галію Ga68.

Не у всіх клініках доступні описані вище фармпрепарати, але це досить молодий  метод дослідження і він активно розвивається та має величезний потенціал.

Де використовується ПЕТ-КТ?

Найбільш поширене використання ПЕТ-КТ в онкології. Цей метод широко застосовується:

 • для визначення доброякісності або злоякісності пухлини;
 • для оцінки стадіювання (розповсюдження) захворювання;
 • для оцінки ступеню метастазування;
 • для виявлення рецидивів захворювання;
 • для спостереження за ефектом від лікування.

Але ПЕТ-КТ використовується не тільки в онкології, але і в інших галузях медицини:

 • в діагностиці старих інфарктів і симптомів ішемічної хвороби серця;
 • при порушенні кровотоку в серцевому м’язі, для визначення стану міокарда;
 • перед складними кардіологічними операціями аорто-коронарного шунтування і ангіопластики;
 • при діагностиці судинних захворювань головного мозку;
 • для визначення наслідків інсульту;
 • для визначення змін у головному мозку при таких порушеннях як епілепсія, травми, деменція, старече слабоумство, хвороба Паркінсона, хвороба Хантінгтона, хвороба Альцгеймера і багато інших.

Особливості методу ПЕТ-КТ завдяки поєднанню в ньому декількох методів діагностики розширюють межі його застосування і можливостей. Завдяки більшій точності, нешкідливості, об’ємності дослідження, можливості негайної передачі активності хімічних процесів в організмі і їх патологічних змін, які відбуваються в тканинах на даний момент.

Що потрібно знати пацієнту перед дослідженням?

Перше, що повинен знати пацієнт: для проходження ПЕТ-КТ необхідне направлення вашого лікаря. Кваліфікований лікар знає, яке краще обстеження призначити в якому випадку. Якщо ви не згодні зі своїм лікарем, і він не хоче призначати вам метод ПЕТ-КТ, то краще проконсультуватися в іншого фахівця, ніж самому собі призначати обстеження.

Незважаючи на те, що ПЕТ-КТ позиціонується, як якесь диво медичної техніки, яке може виявити рак на дуже ранній стадії, коли в організмі пухлина міліметрова, насправді це метод, який має свої недоліки і обмеження. Приміром, не всі злоякісні пухлини накопичують фтородеоксіглюкозу, і не все, що накопичує фтородеоксіглюкоза, є злоякісним. Оскільки метод дорогий і досить інноваційний, то існують певні протоколи для яких локалізацій раку, які саме методи контролю та обстежень краще проводити.

На обстеження треба записатися заздалегідь. Зазвичай це робиться по телефону, в державних лікарнях, можливо, потрібно буде підійти у відділення. Під час запису необхідно уточнити, коли будуть результати обстежень. Це необхідно знати, щоб можна було спланувати подальші візити з результатами до вашого лікаря. Також під час запису необхідно уточнити, чи видають після обстеження запис на диску. ПЕТ-КТ -дороговартісна процедура і якщо у лікуючих онкологів виникнуть сумніви у висновку, необхідний буде перегляд, який робиться тільки при наявності запису на електронному носії. Якщо такого не буде, то доведеться повторно робити, а це додаткові витрати і додаткове променеве навантаження на організм.

У ПЕТ-КТ, як і у всіх методів апаратного дослідження, є деякі протипоказання для його проведення. Лікар, який призначає процедуру, а також медперсонал, який відповідає за проведення ПЕТ-КТ, зробить опитування на предмет виявлення у пацієнта протипоказань.

Необхідно повідомити до проведення обстеження:

 • чи є у вас цукровий діабет (в цьому випадку вам знадобиться спеціальна підготовка до обстеження);
 • про вагітність або годування грудьми;
 • про індивідуальну непереносимість компонентів, що входять до складу контрастної речовини (алергія на йод);
 • про хронічну ниркову недостатність, оскільки як в цьому випадку контраст може затримуватися в організмі;
 • про клаустрофобію;
 • якщо в останній день перед обстеженням температура тіла була більше 38,5;
 • якщо було контрастування кишечника барієм останні 7 днів до обстеження;
 • якщо була діарея або колоноскопія протягом останніх 3 днів до обстеження.

Вам повинні дати пам’ятку або повідомити по телефону, як готуватися до ПЕТ-КТ.

1) У день напередодні обстеження не можна займатися активною фізичною діяльністю, спортом і т.п.

2) За 6 годин до обстеження не можна їсти, а також не можна пити солодкі рідини (соки, солодкий чай, каву, алкоголь, газовані напої);

3) За 6 годин до обстеження потрібно пити багато простої негазованої води;

4) У день дослідження не можна жувати жувальну гумку.

Як проводиться обстеження?

Пацієнт приходить в клініку в призначений йому час. Краще прийти трохи заздалегідь. Справа в тому, що для кожного пацієнта замовляється фармпрепарат, який виробляється в потрібній кількості під кожного пацієнта і не може зберігатися, також процедура обстеження тривала і розписана по годинах, тому вкрай важливо приходити вчасно, а якщо щось трапляється, то краще заздалегідь попереджати про скасування.

З собою потрібно мати виписку-направлення, в якій зазначено ваше захворювання, анамнез, і у зв’язку з чим ви направлені на обстеження. Якщо вам раніше робили вже ПЕТ-КТ, МРТ або КТ, то з собою потрібно взяти плівки та / або диски попередніх досліджень для того, щоб лікарі могли подивитися процес в динаміці.

Лікар зробить опитування на предмет деталей історії хвороби і на наявність протипоказань.

Потім пацієнта супроводжують в приміщення, де йому (не скрізь, але в більшості клінік) потрібно буде переодягнутися в лікарняний халат і бахіли і зняти з себе всі прикраси і годинник, попросять відключити мобільний телефон.

Далі встановлюється венозний катетер і вводиться контрастна речовина. Препарат повинен розподілитися в організмі і накопичитися в тканинах, тому пацієнтові потрібно буде посидіти від 60 до 90 хвилин в спеціальному приміщенні. У цей час не можна активно рухатися, розмовляти, жувати, тому вам потрібно буде посидіти послухати музику, подивитися відео або щось почитати. Відлучатися можна тільки в туалет.

Якщо призначено ще й оральне контрастування, то пацієнту принесуть розчин і розкажуть, як його потрібно пити.

Потім відбувається саме сканування. Пацієнта кладуть на кушетку і підключають до автоматичної системи подачі ліків, через яку буде введений контраст для КТ. Пацієнта закривають одного в бункері, але він постійно перебуває під контролем медперсоналу. Починають, зазвичай, з КТ. Пацієнту повідомлять, коли потрібно затримати дихання. Далі буде введено контрастну речовину в вену. Під час введення на дуже короткий проміжок часу може з’явитися печіння на всіх слизових, як під час введення «гарячого уколу», може з’явитися металевий присмак у роті – всі ці явища незначні і їх легко можна перетерпіти. ПЕТ триваліша за часом – може займати 30-40 хвилин. Пацієнт повинен намагатися мінімально рухатися, щоб не було спотворень на знімках.

Після сканування пацієнт повертається в кімнату відпочинку, можна сходити в туалет і відпочити деякий час, поки персонал не дозволить залишити приміщення.

У кінці, зазвичай через деякий час, пацієнт отримує на руки знімки на плівці і на диску, а також висновок лікаря. Іноді тільки висновок може видаватися через деякий час, іноді й весь пакет документів. Якщо немає необхідності в паперовому варіанті з печаткою та підписом, то в багатьох клініках можна залишити адресу електронної пошти та отримати потім скан документа. Обов’язково отримайте на руки диск, оскільки тільки по диску можна буде в разі необхідності зробити перегляд в іншого фахівця, він також буде більш інформативним для повторного в майбутньому ПЕТ-КТ обстеження.

Також ще потрібно сказати, що висновок-опис лікаря кардіолога за результатами ПЕТ-КТ має трактувати ваш лікуючий лікар. У тому випадку, якщо описано, що є якесь підозріле новоутворення, тільки він, знаючи весь анамнез захворювання, може остаточно поставити діагноз або ж допризначити уточнюючі обстеження.

Де можна зробити обстеження

На даний момент в Україні ПЕТ-КТ можна зробити в трьох клініках:

Всеукраїнський Центр Радіохірургії (ВЦРХ) київської клінічної лікарні «Феофанія»

http://www.feofaniya.org/ru/department/vseukrayinskiy-tsentr-radiohirurgiyi-(iz-zastosuvannyam-pet-tehnologiy)/vseukrayinskiy-tsentr-radiohirurgiyi.html

Центр ядерної медицини Київського міського клінічного онкологічного центру

http://www.pet-ct.kiev.ua/

LISOD «Лікарня ізраїльської онкології»

http://www.lissod.com.ua/about-cancer/benefits/diagnostica.html

(Відвідувачів всього: 1 395, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Діагностика"