Онко портал » Магнітно-резонансна томографія (МРТ) best fish scale

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ, MRT, MRI) – томографічний метод дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням фізичного явища ядерного магнітного резонансу. Метод заснований на вимірюванні електромагнітного відгуку атомних ядер, найчастіше ядер атомів водню, а саме на збудженні їх певною комбінацією електромагнітних хвиль у постійному магнітному полі високої напруженості.

Всі тканини людського тіла мають власний електромагнітний заряд. Апарат створює сильне магнітне поле і реєструє вплив на нього людського поля. Відсутність радіаційного випромінювання є великою перевагою і дозволяє при необхідності проводити повторні дослідження через короткий проміжок часу, не завдаючи шкоди організму.

Томограф робить пошарову зйомку тканин організму. Після чого за допомогою спеціальної комп’ютерної програми, створює 3D модель. При необхідності може також виконуватися візуалізація в часі. Таким чином, можна оцінити, як протікають процеси в тканинах організму. Іноді можуть також використовуватися МР-контрасти на базі гадолінію або оксидів заліза, які дозволяють візуалізувати патологічні зміни в організмі. Це найчастіше застосовується в онкологічній діагностиці.

Де використовується МРТ

 • дозволяє виявити пухлини у головному мозку, аневризму та інші особливості судин головного мозку, а також деякі проблеми нервової системи (включаючи стан зорового і слухового нерва);
 • дозволяє виявити морфологічні зміни головного мозку у людей з хворобою Альцгеймера;
 • використовується для обстеження при захворюваннях гіпофізу;
 • дозволяє виявити пошкодження в судинах, відкладення на стінках судин і т.д .;
 • допомагає помітити деформації, травми, зміни або пухлини в кістковій структурі;
 • магнітно-резонансна томографія незамінна для підготовки до складних операцій і уточнення результатів звичайного рентгена;
 • також незамінна при травмах і болях у хребті, показує стан дисків і нервів, чітко діагностує зміщення дисків, грижі, пухлини;
 • МРТ молочних залоз з контрастом – найкращий метод контрольних обстежень для жінок, у яких встановлені грудні імпланти;
 • МРТ з контрастом – найбільш результативний метод обстеження при новоутвореннях в печінці та інших внутрішніх органах.

І це далеко не повний список можливостей сучасної МРТ.

Що потрібно знати пацієнту перед дослідженням?

Найголовніше, що повинен знати пацієнт: хоча МРТ і досить безпечний метод обстеження, але для його проведення необхідне призначення лікаря і не варто його собі призначати самостійно.

Кваліфікований лікар знає, яке краще обстеження призначити в якому випадку. Якщо ви не згодні зі своїм лікарем, і він не хоче призначати вам МРТ, коли у вас «болить голова», то краще проконсультуватися з іншим фахівцем, аніж самому собі призначати обстеження. Також лікар, який призначає дослідження, зазвичай рекомендує певні центри, де краще пройти дане обстеження. Варіантів, де можна пройти це обстеження, досить багато. Дуже важливо, щоб дотримувалися всі протоколи обстеження і щоб знімки були грамотно інтерпретовані. Як і при будь-якому іншому високотехнологічному обстеженні (КТ, ПЕТ-КТ та ін.), за записаними на диск результатами можна отримати й іншу експертну думку, але це здорожчує процедуру.

На обстеження треба записатися заздалегідь. Зазвичай це робиться по телефону, в державних лікарнях, можливо, потрібно буде підійти у відділення і записатися – цей момент також зазначить ваш лікар. Під час запису необхідно поцікавитися, коли будуть результати обстежень. Це необхідно знати, щоб можна було спланувати подальші візити з результатами до вашого лікаря. Справа в тому, що в багатьох медичних центрах процедуру проводить один персонал, а лікар, який робить опис-висновок, може бути або в іншому місці або приходить в інший час. І тому висновок буде готовий наступного дня або через день. Ось про це варто запитати відразу в момент запису на МРТ.

МРТ – досить безпечний метод апаратного дослідження, але все-таки є деякі протипоказання для його проведення. Лікар, який призначає процедуру, а також медперсонал, який відповідає за проведення МРТ, зробить опитування на предмет виявлення у пацієнта протипоказань, але пацієнтові для своєї ж безпеки краще знати і повідомити, якщо є щось з наступного списку.

Абсолютні протипоказання:

 • встановлений кардіостимулятор (зміни магнітного поля можуть імітувати серцевий ритм);
 • феромагнітні або електронні імплантати середнього вуха;
 • великі металеві імплантати, феромагнітні осколки;
 • феромагнітні апарати Ілізарова.

Відносні протипоказання:

 • інсулінові насоси;
 • нервові стимулятори;
 • неферомагнітні імплантати внутрішнього вуха;
 • протези клапанів серця (у високих полях, при підозрі на дисфункцію);
 • кровоспинні кліпси (крім судин мозку);
 • декомпенсована серцева недостатність;
 • перший триместр вагітності (на даний момент зібрано достатню кількість доказів відсутності тератогенного ефекту магнітного поля);
 • клаустрофобія (панічні напади під час знаходження в тунелі апарату можуть не дозволити провести дослідження);
 • необхідність у фізіологічному моніторингу;
 • неадекватність пацієнта;
 • важкий / вкрай важкий стан пацієнта у зв’язку з основним/супутнім захворюванням;
 • наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників з вмістом металевих з’єднань (можуть виникати опіки).

Широко вживаний в протезуванні титан не є феромагнетиком і практично безпечний для МРТ; виняток – наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників на основі сполук титану (наприклад, на основі діоксиду титану).

Додатковим протипоказанням для МРТ є наявність кохлеарних імплантатів – протезів внутрішнього вуха. МРТ протипоказана при деяких видах протезів внутрішнього вуха, тому що в кохлеарному імплантаті є металеві частини, які містять феромагнітні матеріали.

Якщо МРТ виконується з контрастом, то з’являються наступні протипоказання:

 • гемолітична анемія;
 • індивідуальне несприйняття компонентів, що входять до складу контрастної речовини;
 • хронічна ниркова недостатність, оскільки в цьому випадку контраст може затримуватися в організмі;
 • вагітність на будь-якому терміні, оскільки контраст проникає через плацентарний бар’єр, а його вплив на плід поки погано вивчено.

Як проводиться обстеження?

Пацієнт приходить в клініку в призначений йому час, звичайно, краще прийти трохи заздалегідь. З собою потрібно мати виписку-направлення, в якій зазначено ваше захворювання, анамнез, і у зв’язку з чим ви направлені на обстеження. Якщо вам раніше робили вже МРТ або КТ, то з собою потрібно взяти плівки та / або диски попередніх досліджень для того, щоб лікарі могли подивитися процес в динаміці.

Лікар проведе опитування на предмет наявності протипоказань. Потім пацієнта супроводжують в приміщення, де йому (не скрізь, але в більшості клінік) потрібно буде переодягнутися в лікарняний халат і бахали, зняти з себе всі прикраси і годинник. Це робиться для того, щоб нічого металевого ніде на вас не залишилося. Якщо передбачається проведення МРТ з контрастною речовиною, перед процедурою встановлюється венозний катетер. Далі пацієнта проводять в приміщення, де встановлено томограф. Він являє собою замкнуту трубу, яка обертається навколо кушетки. У всіх томографів є обмеження за вагою й обсягом, тому надлишкова маса пацієнта може також стати протипоказанням для проведення дослідження.

Пацієнта кладуть на кушетку. У цей момент треба розуміти, скільки приблизно триватиме процедура і прийняти найбільш можливу зручну позу. Справа в тому, що дослідження може протривати до 30 хвилин, і весь цей час можна ворушитися, тому початковий незначний дискомфорт через 5-10 хвилин лежання може перерости у значний. Апарат МРТ дуже галасливий, тому пацієнту видають беруші. Для тих, хто страждає на клаустрофобію та інші тривожні розлади застосовують седативні засоби. Про такі проблеми треба повідомити до обстеження. У руки пацієнта дають тривожну кнопку, за допомогою якої можна подати сигнал, якщо щось раптом піде не так.

У кінці, зазвичай через деякий час, пацієнт отримує на руки знімки на плівці і на диску, а також висновок лікаря. Іноді тільки висновок може видаватися через деякий час, а іноді і весь пакет документів. Якщо немає необхідності в паперовому варіанті з печаткою та підписом, то в багатьох клініках можна залишити адресу електронної пошти та отримати потім скан документа.

Де можна зробити обстеження?

Зараз апарати МРТ є практично у всіх онкологічних клініках, у великих приватних клініках, а також у невеликих медичних центрах, які спеціалізуються на апаратних методах досліджень. Перед вибором медичного центру варто поцікавитися, яке обладнання встановлено, тому що сучасніші томографи дають більш точну картинку. Проте використання навіть найсучаснішого томографа не є запорукою точної діагностики. Постановка правильного діагнозу вимагає від лікаря-кардіолога глибоких знань анатомії, а також найсуворішого дотримання певних правил (алгоритмів) обстеження та подальшої оцінки отриманих зображень. Тому варто обирати установу, в якій працюють фахівці з хорошими рекомендаціями.

Також корисно знати, що диск, на який записано ваше дослідження можна віддати для перегляду іншому лікарю-радіологу.

Державні клініки:

1. КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ФЕОФАНІЯ

Адреса: Київ, вул. Академіка Заболотного, 21

Записатися на МРТ: +38 (044) 259-65-28

Ціни: МРТ голови – 950 грн (інші ціни можна дізнатися за телефоном)

2. НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ РАКУ

Адреса: Київ, вул. Ломоносова, 33/43

Записатися на МРТ: +38 (044) 259-01-86, +38 (044) 259-03-19

3. ІНСТИТУТ ГЕРОНТОЛОГІЇ, ВІДДІЛЕННЯ ПРОМЕНЕВОЇ ДІАГНОСТИКИ

Адреса: Київ, вул. Вишгородська, 67

Записатися на МРТ: +38 (44) 362-2410, +38 (44) 254-1590

http://geront.kiev.ua/mri.htm

4. КИЇВСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ
Адреса: Київ, вул. Баггоутівська, 1

Записатися на МРТ: +38 (044) 483-07-63

Ціни: МРТ голови – 590 грн (інші ціни можна дізнатися за телефоном)

5. МІСЬКА ЛІКАРНЯ №1 ЧЕРВОНИЙ ХУТІР
Адреса: Київ, Харківське шосе, 121

Записатися на МРТ: +38 (044) 564-65-00

Ціни: МРТ голови – 490 грн (інші ціни можна дізнатися за телефоном)

Приватні клініки:

1. МРТ ЦЕНТР «ІННОВАЦІЙНА ДІАГНОСТИКА»
Адреса: Київ, вул. Васильківська, 28

Записатися на МРТ: +38 (098) 033-39-68, +38 (066) 834-48-48, +38 (063) 634-48-48, +38 (044) 259-78-00

Ціни: http://mrt-kiev.com/mrt-kiev-ceny/

2. КЛІНІКА БОРИС
Адреса: Київ, проспект Бажана, 12а

Записатися на МРТ: +38 (044) 238-00-00

Ціни: http://www.boris.kiev.ua/price

3. ДІАГНОСТИЧНИЙ ЦЕНТР “ОМЕГА-КИЇВ”
Адреса: Київ, вулиця Трутенка Онуфрія, 10

Записатися на МРТ: +38 (044) 257-05-05

Ціни: http://www.omega-kiev.ua/ru/tseny-otdeleniya-trutenko.html#podrazdel162

(Відвідувачів всього: 396, сьогодні: 1)
error

Всі статті розділу: "Діагностика"