Дослідники з університету Ексетера (Великобританія) вважають, що підвищені рівні тромбоцитів в крові чоловіків старше 60 років можуть свідчити про наявність злоякісних новоутворень. Отже, таким пацієнтам може бути рекомендований додатковий огляд.
Більш раннє дослідження в тій же Великобританії показало, що у 11% чоловіків і 6% жінок з тромбоцитозом діагностували рак протягом року. Це в 4 і 2 рази відповідно вище в порівнянні з показниками в межах норми.
Однак дослідження 2017 року, яке грунтується на аналізі даних 40 тис. людей, вивчало тільки кореляцію з раком аномально високих показників тромбоцитів.
Опубліковане ж 27 липня – шукало зв’язок між діагностуванням онкозахворювань протягом року і різними рівнями тромбоцитів, які, тим не менш, знаходилися в межах прийнятої норми. (Https://bit.ly/2CMjs0R).
Виявилося, що у випадку з чоловіками старше 60 років концентрація тромбоцитів у верхній межі норми (діапазон 326-400 х10 ^ 9 / л) пов’язана з більшою ймовірністю діагностування раку. Особливо вона помітна при колоректальному раку і раку легенів, ймовірність діагностування яких протягом року збільшується більш ніж в 2 рази.
Зрозуміло, сам факт підвищення концентрації тромбоцитів не є ознакою раку. Однак, впевнені дослідники, таких людей як мінімум слід додатково відправляти на імунохімічний аналіз калу.
І з висновками британців важко не погодитися. Вважаю, подібну практику було б правильно поширити і у нас. Особливо з огляду на відсутність національних програм скринінгу раку. Адже загальний аналіз крові у нас здають всі, а в зрілому віці – ще й регулярно. Якщо додатково направляти людей старше 60 років з підвищеними тромбоцитами на імунохімічний тест на приховану кров в калі, ми могли б врятувати багато життів.