Онко портал » Допомога літнім: спочатку тести, потім- терапія best fish scale

Допомога літнім: спочатку тести, потім- терапія

Андрій Лукашенко
Андрій Лукашенко
онкохірург, заступник директора Національного інституту раку
05.06.2020

В Україні поняття «Комплексна геріатрична оцінка» (CGA) малознайома навіть більшості лікарів, не кажучи вже про простих людей. Тим часом, останні дослідження показують, наскільки вона важлива. Особливо, при лікуванні онкологічних захворювань.

У загальному розумінні CGA – це система оцінки стану людини в похилому віці, що включає такі тести, як, наприклад, оцінку когнітивних функцій, мобільності, емоційного стану, антропометрії. А також, звичайно, безпека лікарської терапії.

Саме на останньому аспекті зосередилися дослідники Рочестерського університету (Нью-Йорк, США), які провели велике дослідження на базі 718 літніх (понад 70 років) пацієнтів 5 американських онкологічних клінік.
https://meetinglibrary.asco.org/record/187480/abstract?fbclid=IwAR0m7VYWOdJTBj4VmrnZ71-lDDiq0Fndb3eLGPHCKCHYQNlhiblJRy9bFQ0

Дослідження, яке тривало з 2013 по 2019 рік, було покликане підтвердити гіпотезу, що для літніх онкопацієнтів слід застосовувати скориговані програми хіміотерапії з урахуванням CGA і вони відрізняються від тих, які призначають для більш молодих пацієнтів.

Слід відразу сказати, що мова йшла про невиліковні онкозахворювання. А головним критерієм оцінки була токсичність лікування, накладена на шестимісячне виживання.

З’ясувалося, що пацієнти, які проходили лікування зниженої інтенсивності, відчували токсичність 3-5 ступенів в 50% випадків. Тоді як в групі, що проходила стандартний курс хіміотерапії, показник сягав 71%.

Висновок досить очевидний. Але це ще не все. Головне, що показники шестимісячного виживання в обох групах відрізнялися незначно: 71% при зниженій інтенсивності проти 74% по стандартному протоколу.

Ці результати автори дослідження представили під час онлайн- конгресу ASCO, який пройшов в останні вихідні травня.

Чому це важливо? Насамперед, потрібно пам’ятати, що рак – це хвороба похилого віку. А значить отримані дані виключно важливі. По-друге, у міру збільшення якості життя і вдосконалення медицини, число літніх пацієнтів (не тільки онкологічних клінік) буде рости. Ігнорувати цей факт не можна.

За оцінкою ВООЗ до 2050 року кількість жителів планети старше 60 років, а саме до цієї категорії і застосовується геріатрична оцінка, подвоїться і сягне 2 мільярдів людей.

Втім, навіть у розвинених західних країнах геріатрична оцінка і корекція не в пошані. Зазвичай додатковий візит пацієнта для даної процедури не фінансується, а значить, проводити її особливо не прагнуть. З іншого боку, вже зараз розроблені опитувальники, які без складних тестів більш-менш точно дозволяють провести оцінку за 5-10 хвилин. Навіть їх використання може істотно поліпшити якість життя літніх пацієнтів на тлі протипухлинного лікування.

(Відвідувачів всього: 53, сьогодні: 1)
error