Онко портал » Сучасне лікування – для забезпечених громадян?

Сучасне лікування – для забезпечених громадян?

Андрій Лукашенко
Андрій Лукашенко
онкохірург, заступник директора Національного інституту раку
02.06.2020

На вихідних в Чикаго відбувся найбільший онкоконгресс, який щорічно проводить Американська асоціація онкологів (ASCO), одна з найвпливовіших і авторитетних організацій, законодавець основних напрямків в онкології для всього світу.

До слова, щорічний конгрес збирає близько 40 тисяч учасників з усього світу і лише в США є потенціал до проведення такого заходу. Однак, в цьому році все, зрозуміло, провели онлайн. Проте були, перш за все, обговорені результати випробувань нових препаратів і методів лікування раку, а також загальні тенденції по захворюваності, вивченню причин і т.д.

Матеріалів на конгресі представили масу, так що нам буде що обговорювати в найближчі кілька тижнів. А поки хочу звернути увагу на доповідь міжнародної групи дослідників (Університет Цюріха і Гарвардська медична школа), які підняли питання вартості лікування раку. (Https://meetinglibrary.asco.org/record/187395/abstract)

Основною тезою залишається висока вартість протипухлинного лікування, яка перевищує вартість при лікуванні всіх інших хвороб, разом узятих, і має тенденцію до постійного збільшення.

Для оцінки вони взяли 10-річний період (2009-2019) і низку розвинених країн – США, Німеччина, Великобританія і Швейцарія. А також 47 конкретних найменувань препаратів, схвалених FDA і EMA. І порівняли ціни на кінцях тимчасового діапазону.

При цьому, середня стартова вартість в США вдвічі вище, ніж в європейських країнах. Ось абсолютні цифри:

👉 США – $ 16 151.

👉 Великобританія – $ 7 980.

👉 Німеччина – $ 7 736.

👉 Швейцарія – $ 7 736.

У цьому мало дивного – дорожнеча медицини в США давно відомий факт. Але це ще не все. Дослідники показали, що ціновий розрив між Штатами і Європою тільки зростає. Ось зміна середньої ціни з 2009 по 2019 роки:

👉 США – 212%.

👉 Великобританія – 58%.

👉 Німеччина – 49%.

👉 Швейцарія – 54%.

Причому – якщо в європейських країнах препарати після виходу на ринок переважно дешевшали (43, 42 і 47 з 47 в Англії, Німеччині та Швейцарії відповідно), то в США картина зовсім інша. Тільки 10 препаратів продавалися дешевше або за тією ж ціною, що і при запуску.

Чи означає це, що в США лікують краще, ніж, скажімо, в Німеччині? Зрозуміло, ні. Однак європейська модель ведення переговорів про ціну з виробниками виглядає набагато більш перспективною.

 І ще одна цифра: початкова вартість онкопрепаратів, виведених на ринок, зросла в США з 1965 року більш ніж в 100 разів.

Пояснення різниці в базовій вартості терапевтичного протипухлинного пакету можна пояснити значно більшою вартістю медичної послуги як такої в США в порівнянні з країнами ЄС і відмінностями в механізмах реімбурсації часткової вартості лікування.

Європарламент проводить регулярні дорадчі конгреси з представниками Європейської асоціації онкологів (ESMO), а також представниками провідних фармацевтичних компаній, щоб вартість курсу протипухлинного лікування не перевищувала планку 10 000 євро в місяць.

В Україні ціна на нові протипухлинні препарати від великих міжнародних компаній може бути на 15-30% нижчою від середньоєвропейської (наприклад, протипухлинна імунотерапія). Представники фармкомпаній пояснюють цей феномен відсутністю даних препаратів в Національному переліку. Відповідно, держава не оплачує даний вид лікування.

Низька купівельна можливість українців, а далі – жителів Східної Європи, а далі – Центральної Європи  в порівнянні, наприклад з США, призводить також до низької доступності нових протипухлинних препаратів, що відповідно становить <10%, 20% і 30% від  тих, що щорічно вводяться на ринок США. Даний факт пояснюється простою відсутністю інтересу великих фармкомпаній реєструвати новий продукт в країнах, що розвиваються і країнах низького достатку, займатися логістикою і тд.

(Відвідувачів всього: 49, сьогодні: 1)
error