Онко портал » Менше Drink, більше спорту best fish scale

Менше Drink, більше спорту

Андрій Лукашенко
Андрій Лукашенко
онкохірург, заступник директора Національного інституту раку
25.06.2020

Американське онкологічної товариство (ACS), одна з найавторитетніших профільних організацій в світі, нещодавно оновило своє керівництво з профілактики раку (попередній редакції 8 років).

По суті, це рекомендації, побудовані на величезному зрізі останніх досліджень щодо впливу способу життя людини на ризик виникнення онкозахворювань.

В оновленій директиві безліч малопомітних уточнень, які спираються на свіжі дані. Але є і дещо зовсім новеньке.

Алкоголь. Раніше ACS рекомендувала обмежитися «безпечним» вживанням – 1 порція (drink) на добу для жінок і 2 для чоловіків (порція one drink – 14 грам чистого етанолу. Приблизно 350 мл пива, 150 мл вина). Однак тепер асоціація рекомендує взагалі відмовитися від вживання алкоголю. Ну вже якщо зовсім ніяк – тоді користуйтеся попереднім правилом.

Все тому, що з’явилися переконливі докази впливу будь-яких доз алкоголю на ризик виникнення раку молочної залози, стравоходу, рота, глотки і гортані. Подвійна доза збільшує ризик колоректального раку. Потрійна – раку шлунка і печінки.

Спорт. Оцінивши нові дані, експерти ACS прийшли до висновку, що спортом потрібно займатися більше. До цих пір вважалося, що дорослому для позитивного ефекту достатньо фізично навантажувати себе помірно по півгодини в день протягом 5 днів в тиждень.

Тепер планка зросла. Дорослим потрібно від 150 до 300 хвилин помірного навантаження в тиждень. Або вдвічі менше інтенсивного. Підліткам рівень піднімати не стали, у них він і так високий – мінімум годину в день.

Причина, знову ж таки, в нових дослідженнях. Які довели пряму кореляцію між дефіцитом фізичного навантаження і ризиком виникнення раку прямої кишки. Менш надійні, але все ж «переконливі» дані про зниження ризику раку молочної залози, нирок, ендометрія, сечового міхура, стравоходу і шлунка у тих, хто активно займається спортом (5 годин на тиждень – серйозне навантаження).

Харчування. Не вдаючись в деталі пройдуся по інших рекомендаціях з нової директиви.

Тримайте себе в формі. Ожиріння займає друге місце після куріння в списку канцерогенних чинників. Нормальний індекс маси тіла 18,5-25, його і слід дотримуватися.

Обмежте споживання червоного м’яса і продуктів з нього, на зразок ковбаси.
Їжте більше фруктів і овочів, бобових.
Менше цукру у будь-якому вигляді. У загальній кількості енергії, споживаної організмом за добу, цукор повинен становити не більше 10%.
Менше продуктів з високим ступенем переробки. Тут мова не про сироїдіння, як можна було б подумати. А про відмову від будь-яких напівфабрикатів, цукерок, батончиків і пончиків – тобто продуктів, що містять масу інгредієнтів, включаючи насичені жири, цукор і т.д.

Від себе додам, що незважаючи на дуже солідний підхід ACS, їх висновки спираються на дані проведених раніше досліджень. Всі вони, зрозуміло, проведені за суворими правилами. Однак треба розуміти, що ряд факторів в частині раціону неможливо оцінити досить точно. Нерідко, мова йде про звичайне анкетування респондентів.

Так що ці рекомендації в майбутньому будуть ще неодноразово переглянуті. Правда, досвід показує, що зазвичай вони тільки посилюються. Що, втім, очевидно – що може бути корисніше здорового способу життя?

(Відвідувачів всього: 114, сьогодні: 1)
error